SpaceX с ново успешно изстрелване

10 прочитания

Компанията SpaceX успешно изстреля своята ракета носител Falcon 9 на 22 февруари 2018 г. На борда на ракетата имаше испански военен спътник и два експериментални микросателита за разпространение на интернет.

Изстрелването бе осъществено в 06,17 часа местно време от космодрума Ванденберг, Калифорния и е преминало без забележки. Испанският военен сателит PAZ е бил отделен 11 минути след изстрелването и в съобщение на SpaceX се казва, че той успешно е достигнал зададената му орбита.

Основателят на SpaceX Елон Мъск е съобщил, че на борда са се намирали и два експериментални микросателита кръстени Tintin A и Tintin B, които са част от програмата Starlink, в рамките на която се планира създаване на глобално интернет покритие.


SpaceX не се опита да върне на земята първата степен на Falcon 9, която вече е летяла през август миналата година. Вместо това бе направен експеримент с връщане на двете части от аеродинамичния обтекал на ракетата. Те са били снабдени с малки парашути и надеждата е била да достигнат до кораб, който има на борда си голяма мрежа. Целта на експеримента е спестяване на средства, тъй като обтекалът струва $6 млн.

Експериментът не е бил успешен и двете части на обтекалите са паднали в океана на няколкостотин метра от кораба с мрежата, но са били сравнително запазени. Мъск е заявил, че следващият експеримент ще бъде с по-голям парашут.

PAZ е сателит с маса от 1400 kg и е изработен от Airbus Defence and Space. Предназначен е да извършва радарен обзор на земната и морската повърхност чрез радар със синтетична апертура.

Днес от SpaceX съобщиха още, че планираното за утре изстрелване на испанския комуникационен сателит Hispasat 30W-6 се отлага с неопределено време, тъй като компанията има нужда от допълнителни тестове за преглед на аеродинамичния обтекал на Falcon 9.

Свързани теми

Предишна публикация
Екипажът на Союз МС-06 се приземи успешно
Следваща публикация
NASA планира спиране на финансирането на МКС към 2025 г.
10 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Българската космонавтика преди четвърт век – Част II

Професор Борис БОНЕВ продължава своя разказ от първо лице за постиженията на българската космонавтика преди четвърт век, като в тази втора и последна част разказва за проекта „Фобoс” и българското участие в него.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 61 (септември 2013 г.)  

Към първа част.

NASA в ерата на Байдън

След oспорвани избори и продължително броене на гласовете вече е ясно, че следващият американски президент…

В рамките на PESCO ще се създаде европейска система за РЕБ

В рамките на програмата на ЕС за Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната (PESCO) ще бъде създадена въздушна система за радиоелектронна борба (РЕБ). Това бе съобщено на 12 ноември 2019 г.

Успешно тестваха Ангара-А5

Руското МО успешно изстреля от космодрума Плисецк тестово новата тежката ракета-носител Ангара-А5. Това стана днес,…
Меню