Q400 катастрофира в Непал

16 прочитания

Турбовитлов пътнически самолет Bombardier Q400 катастрофира при кацане на международното летище на Катманду, Непал. Инцидентът, който е станал днес, 12 март 2018 г., е причинил 49 жертви сред 71-те намиращи се на борда.

Катастрофиралият самолет е изпълнявал полет BS211 на бангладешката авиокомпания US-Bangla Airlines. Катастрофиралият Q400 е излетял от бангладешката столица Дака в 12,52 часа местно време с 67 пасажери и четиричленен екипаж.

Проблемите на полета са започнали при кацането на международното летище в Катманду. Екипажът първоначално е получил разрешение да кацне на писта 02, но той е заходил за кацане на писта 20. Според неофициална информация екипажът е направил два неуспешни захода за кацане. Има индикации, че екипажът на бангладешкия самолет е имал проблем с ориентацията.

Катастрофата е станала при третия заход. Самолетът се е приземил лошо и е започнал да криволичи по пистата и в крайна сметка е излязъл от нея с висока скорост, като се е плъзгал по терена около 300 метра, преди да спре почти до оградата на летището. Машината се е разпаднала на няколко части и е възникнал пожар.

Спасителните екипи са извадили живи 31 човека, но девет от тях са починали по-късно от раните си в местни болници. Така инцидентът е взел живота на 49 души.

Малко преди катастрофата през летището е минала гръмотевична буря, а по време на инцидента все още е имало ниска облачност.

Катастрофиралият Q400 е имал регистрация S2-AGU и е имал сериен номер 4041. Машината е произведена през 2001 г. Самолетът първоначално се използва от SAS, след това от Royal Jordanian Airlines и Augsburg Airways, а от май 2014 г. лети с цветовете на US-Bangla Airlines.

Летището на Катманду се намира в долина заобиколена от високи планини и е известно с трудните си заходи, променливо време и често намалена видимост. От 1992 г. при излитане или кацане на това летища са станали общо девет катастрофи, при които са загинали близо 300 човека.

Свързани теми

Предишна публикация
Швейцария ще гласува на референдум за покупка на нов изтребител
Следваща публикация
Бизнесджет катастрофира в Иран
16 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Авиокаст: Епизод 24

От контрабандни полети на малка височина през българо-турската граница, през статистиката за 2022 г. и…

Транспортният министър награди участници в спасителната акция при катастрофата на Ми-17

Министърът на транспорта Ивайло Московски награди служителите на летище Пловдив Георги Ташев и Кирил Иванов, за бързата реакция при участието им в спасителната операция на екипажа на военния вертолет Ми-17, който катастрофира на 11 юни 2018 г. в района на пловдивското летище. Това съобщават от транспортното ведомство.

Предизвикателна акция по изваждане на останките на F-35 се оформя в Япония

Два дни, след като японски F-35 се разби в Тихия океан, изясняването на причините за инцидента не е близо, а разследващите ще се изправят пред сериозното предизвикателство по изваждане на останките на самолета от дълбините на океана. Това пише Reuters.

Пилотите на катастрофиралия 737 Max са се борили с управлението през целия полет

Екипажът на катастрофиралия Boeing 737 Max на Ethiopian Airlines се е борил с управлението по времето на целия шестминутен полет, тъй като непрекъснато са идвали команди за пикиране, поради грешни данни от бордните сензори. Това показва предварителния доклад за катастрофата от 10 март 2019 г., цитирани от Reuters.

Меню