Сърбия ще получи четири МиГ-29 от Беларус

66 прочитания

Сърбия се е споразумяла с Беларус да получи четири изтребителя МиГ-29 безвъзмездно. Това е съобщил военният министър на страната Александър Вулин, пред местния вестник „Politika”.

Според Вулин, това става факт след преговори между президента на Сърбия Александър Вучич и беларуският му колега Александър Лукашенко. Военният министър е казал още, че четирите изтребителя, които ще дойдат от Беларус ще полетят със сръбски знаци в началото на следващата година, а преди това ще преминат през ремонт и модернизация.

За даряване на военна техника от Беларус за Сърбия се заговори още в началото на миналата година. Тогава се говореше за осем броя МиГ-29 и зенитно-ракетни комплекси „Бук” и С-300.

Предполага се, че капитално-възстановителните ремонти на бившите беларуски МиГ-29 ще стане факт в местния завод 558-ми авиоремонтен завод в Барановичи, като услугата ще се поеме от сръбската страна.

В края на 2016 г. стана ясно, че Русия подарява шест броя МиГ-29 (две спарки и четири едноместни) на Сърбия. Самолетите бяха тържествено показани през октомври 2017 г. В момента те преминават през ремонт и модернизация, която да ги докара до същия стандарт, по който са модернизирани сега наличните четири сръбски изтребителя от този тип. Изтребителите ще влязат в експлоатация във втората половина на тази година.

Вулин е потвърдил, че се водят преговори за четири новопостроени Ми-35М и още толкова Ми-17, които ще бъдат купени от Русия. Сделката трябва да се финализира до края на годината.

Беларуските ВВС в момента експлоатират две ескадрили МиГ-29, но страната разполага с машини от този тип, които са на дългосрочно съхранение.

Свързани теми

Предишна публикация
Германия получи оферти за замяна на Tornado
Следваща публикация
Разследването за покупката на F-35 в Южна Корея се разширява
66 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Индия ще купува още МиГ-29 от Русия

Индия има намерение да купи 21 изтребителя МиГ-29 от Русия и след това да ги модернизира до стандарта UPG. Това съобщава индийският вестник The Economic Times, позовавайки се на собствени източници.

Меню