Air Baltic подписа за още 30 CS300

5 прочитания

Литовската авиокомпания Air Baltic подписа договор за още 30 броя Bombardier CSeries и си запази опции за още 30 машини от същия тип.

Авиокомпанията до сега държеше права за покупка на 30 броя CS300, след като по-рано бе подписала за 20 самолета от същия модел. Доставките по новия договор ще започнат от последното тримесечие на 2019 г.

Air Baltic в момента оперира с осем броя CS300. Авиокомпанията стана стартов оператор на типа през декември 2016 г., след като извърши полет между Рига и Амстердам. Самолетите на Air Baltic са в конфигурация с 145 седалки.

Изпълнителният директор на Air Baltic Мартин Гаус е заявил, че в перспектива компанията му смята да оперира с 80 броя CS300, които да заменят всички други типове, с които разполага тя днес. Преминаването изцяло на CS300 се планира да стане до 2021 г.

Авиокомпанията планира значително да разшири бизнеса си в Литва, Латвия и Естония.

Air Baltic днес разполага с шест Boeing 737-300, пет Boeing 737-500 и 12 Bombardier Q400, към вече споменатите осем CS300.

Air Baltic, която оперира по нискотарифния модел, е 80% собственост на литовското правителство, а останалите 20% се държат от частни инвеститори. През миналата година компанията е превозила 3,5 млн. пасажери и е имала печалба от €4,6 млн., при приходи от €348 млн.

До момента има 402 твърди поръчки за CSeries и 32 доставки за крайни клиенти.

Свързани теми

Предишна публикация
Diamond Aircraft тества нов учебен самолет
Следваща публикация
Турски медии спекулират с покупката на Су-57
5 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Primera Air фалира

Малкият скандинавски оператор Primera Air прекратява операциите си в полунощ на 2 октомври 2018 г., след като не успя да осигури финанси за поддръжката на своя флот. Това съобщава Flightglobal.

AirAsia преговаря за A321XLR

Малайзийската нискотарифна авиокомпания AirAsia води преговори с Airbus за покупка на новата версия на A321neo с още по-голяма далечина на полета, която в момента е известна, като A321XLR. Това съобщава Reuters, позовавайки е на собствени източници.

Катастрофиралия 737 е имал технически проблеми при предпоследния си полет

Катастрофиралият вчера, 29 октомври 2018 г., пътнически самолет Boeing 737 Max 8 е имал технически проблеми при предпоследния си полет, включително и ненадеждни показатели на скоростта. Това са съобщили от разследващите индонезийски органи, цитирани от Reuters.

Lion Air обмисля да се откаже от поръчката за Boeing 737 Max

Индонезийската нискотарифна авиокомпания Lion Air преглежда поръчките си за модела 737 Max и не изключва да се откаже от тях. Причината се корени в изводите от катастрофата от края на октомври и реакциите на производителя Boeing. Това съобщава Reuters.

Държавният департамент на САЩ разреши експорта на Super Hornet за Канада

Държавният департамент на САЩ разреши експорта на 18 многоцелеви изтребителя Boeing F/A-18E/F Super Hornet за Канада. Ориентировъчната стойност на сделката е $5,23 млрд., но тя е все по-малко вероятно да се реализира, след търговските спорове между Boeing и канадския самолетостроител Bombardier.

Airbus ще ребрандира CSeries

Европейският самолетостроител Airbus смята да ребрандира семейството регионални джетове CSeries, след като програмата бъде купена от Bombardier. Това съобщава агенция Bloomberg, позовавайки се на собствени източници.

Меню