Провали се обществената поръчка за ремонт на двигателите на L-39

102 прочитания

Обществената поръчка за ремонт на три двигателя АИ-25ТЛ, които задвижват българските учебно-тренировъчни самолети L-39ZA, се провали. Това се чете в решение на министъра на отбраната, което бе публикувано днес, 5 юли 2018 г.

В решението на министъра на отбраната, датирано от 2 юли, се чете, че от процедурата са отстранени и двамата участници, заявили желание за изпълнение на поръчката. Това бяха чешките компании LOM Praha и Aero Vodochody. Поради липсата на дори един участник, процедурата се прекратява.

Причината за отстраняване на компаниите са неизрядни документи за участие, които не са оправени в предвидения срок. В документите на LOM Praha липсва една декларация, че при изготвяне на офертата са спазени задължения от данъчно и осигурително естество, както и че офертата е съобразена с мерките за опазване на околната среда, заетостта, безопасността на друга и други.

Неизрядните документи при Aero Vodochody са повече и липсват седем различни декларации, които се изискват в рамките на процедурата за възлагане на обществена поръчка.

Не е ясно дали МО ще опита рестартира процедурата бързо. Документалните проблеми у двамата участника могат да бъдат отстранени при втора процедура със същите условия.

Предмет на поръчка бе капитално-възстановителния ремонт на мотори АИ-25ТЛ със серийни номера 7082522000102, 7082521000197 и 7082523000091, а прогнозната стойност на поръчката бе 833 333,33 лв. без ДДС.

След ремонта двигателите трябваше да имат междуремонтен ресурс по часове от 750 часа, по цикли от 1150 или осем години. Всички вложени в ремонта части трябва да са нови. Гаранционният срок е 100 часа или една година.

Това е поредната провалила се процедура за възлагане на обществена поръчка в МО. В момента върви още една процедура за българските L-39ZA – за рамково споразумение за тяхната поддръжка. Един от участниците там е Aero Vodochody. В рамковото споразумение се търси и ремонти на двигателите АИ-25ТЛ, което може да е повод за въздържане от рестарт на процедурата за капитално-възстановителен ремонт на три мотора.

Процедурата за ремонт на двигателите бе пусната през февруари 2018 г. Причина за това бе изтичането на междуремонтния ресурс на моторите на сега наличните L-39. Очаква се в рамките на това лято да изтекат ресурсите на двигателите, което да доведе до спиране на полетите с учебно-тренировъчния самолет.

В същото време, подписано рамково споразумение за поддръжка на L-39 едва ли може да се очаква в следващите два – три месеца. И то в случай, че процедурата там приключи успешно. Отчитайки и технологичното време за извършване на ремонта, може българските L-39 да не получат ремонтирани двигатели в рамките на годината.

Свързани теми

Предишна публикация
Селскостопански самолет аварира в Пловдивско
Следваща публикация
Летище София отива на 35-годишна концесия
102 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Премиерът Борисов: И мен ме е страх да летя в лошо време

„Така, че моите уважения към неразположението им (на военните пилоти – бел. ред.). Да, времето е лошо и мен ме е страх в такова време да летя, но летя, когато имам задача”, така премиерът Бойко Борисов коментира днес, 25 октомври 2017 г., вчерашния случай в авиобаза Граф Игнатиево.

Подписаха договор за логистична поддръжка за българските C-27J

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и вицепрезидентът по продажби и поддръжка за клиенти на италианската компания Leonardo размениха днес, 4 май 2018 г., Допълнително споразумение към Рамковото споразумение, сключено между Министерството на отбраната и италианската компания, за интегрирана логистична поддръжка на самолети C-27J Spartan и втори конкретен договор към рамковото споразумение. Това стана на церемония в Министерството на отбраната.

Чешкият път в обучението

Чехия има уникална система за военно летателно обучение, работеща добре вече 14 години. Тя съществува извън рамките на ВВС или военното министерство, защото е дъщерна компания на основния държавен авиоремонтен завод в страната – LOM Praha (ЛОМ Прага). Въпреки, че е цивилно предприятие със 100% държавна собственост, тя е под строг контрол и работи в тясно взаимодействие с военното министерство и ВВС на страната.

Меню