ВВС тренира оцеляване и евакуация на вода

160 прочитания

От 22 до 28 юли 2018 г. се проведе тренировъчно занятие „Курс по оцеляване на летателен състав в морска среда и техники за евакуация”. Това съобщават от ВВС.

В курса са взели участие военнослужещи от авиобазите от състава на Военновъздушните сили: Граф Игнатиево, Крумово, Долна Митрополия,Враждебна и щаба на ВВС. В курса бяха включени и военнослужещи от ВМС от военно формирование 36940 – Варна.

Основният замисъл и целта на тренировъчното занятие е да бъде реалистичен тренининг, насочен изключително към отработване на практическите умения на авиаторите в моменти на рискови ситуации в морска акватория.

Трябва да се отбележи, че тези занятия нямаше да са това, което са в момента без изключителния професионализъм и експертизата на преподавателския и инструкторския състав. Те са действащи военнослужещи с богат опит и материята, в която обучават е актуална, работеща днес и сега, се казва в съобщението на ВВС.

Занятията са били разделени в две направления – теоретична подготовка и практически тренировки. Тематиката на занятията бе свързана с индивидуалните и колективни спасителни плавателни средства, радио комуникация и сигнализация, оказване на първа помощ, ориентиране и много други.

Кулминация в курса е практическото занятие на авиаторите – „Евакуация с вертолети AS 532 AL Cougar” (от състава на ВВС) и АS 565 МВ Panther (от състава на ВМС)” в района на военно формирование 36940 – Варна и Варненското езеро, проведено на 26 юли 2018 г.

Голям интерес предизвика и организираното посещение на обучаемите във ВВМУ „Н.Й. Вапцаров“ – Варна, където в Планетарума се проведоха занятия за системата за търсене и спасяване в морското пространаство и ориентиране по звездното небе, а в допълнение бяха разгледани и изпробвани корабните тренажори в тренажорния комплекс, съобщават от ВВС.

Курсът по оцеляване завърши успешно. След приключване на тренировъчната седмица авиаторите се завърнаха към своя обичаен работен режим – с натрупани нови знания и умения за работа в неблагоприятни и рискови ситуации, но и с новосъздадените професионални познанства и приятелства, завършат от ВВС.

Свързани теми

Предишна публикация
Пловдивският общински съвет официално поиска летището на града
Следваща публикация
Община Пловдив поиска летището на града
160 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Вторият живот на МиГ-29 в България – част 2

Александър МЛАДЕНОВ продължава да описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на изтребителя МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г.

Първи самолети, първа война

Днес близо 115 години след появата на това чудо авиацията с гордост всеки българин може да отбележи приноса на първите дейци на родното въздухоплаване, донесли в малка България последните достижения на чисто новата технология за летене с апарати, по-тежки от въздуха.

ВВС с анализ за 2017 г.

Изминалата 2017 г. беше една динамична година, с многобройни предизвикателства и постигнати отлични резултати във всички направления от дейността на ВВС. Основният акцент бе върху индивидуалната и колективна подготовка на личния състав от Военновъздушните сили, което е видимо от резултатите в тази област. Това се казва в анализа на подготовката, войсковия ред и дисциплина във ВВС, който бе направен днес, 17 януари 2018 г.

Меню