Япония отива към строежа на изцяло нов изтребител

35 прочитания

Японското МО се ориентира към покупката на изтребител от следващо поколение, който ще бъде произведен от местната индустрия. Това съобщава водещият японски всекидневник Mainichi Shimbun.

Решението е дошло, след като са били разгледани предложения за модифициране на съществуващи изтребители от три американски самолетостроителни компании и една британска, които обаче не са отговорили на японските изисквания за цена и възможности.

Mainichi Shimbun съобщава, че са били поискани оферти за модернизация на съществуващите F-22, F-15 и Eurofighter, но те не са удовлетворили японската страна. Япония отдавна желае да придобие F-22, но САЩ отказват да разрешат експорта му. Въпросът не е бил изчистен и сега, въпреки, че Lockheed Martin са били заявили желание да предложат модифициран вариант на изтребителя.

Японското МО планирало да вкара проекта за създаване на нов изтребител в следващия петгодишен план за превъоръжаване и модернизация, който трябва да бъде уточнен до края на годината. Все още обаче се планирало да се търси международна кооперация за проекта, чиято стойност щяла да достигне трилиони йени.

Японските ВВС в момента експлоатират 92 броя F-2, силно модифициран F-16 (на снимката), които трябва да започнат да се извеждат от въоръжение след 2030 г. Нуждата от бързо решение, било повече от необходима, защото само разработката на новата бойна машина щяла да глътне минимум 10 години.

Решението за това да се заложи на местна разработка, определено е било подкрепено от местната отбранителна индустрия, както и от управляващата в Япония Либерално-демократична партия. Все пак, въпросът с много голямата цена на проекта остава.

Един от вариантите за намаляване на разходите бил да се търси кооперация с един от двата европейски проекти – британския Tempest и френско-германския FCAS. По-дълбока кооперация с някой от проектите, би намалила сериозно цената, но е вероятно да доведе до създаване на изтребител, който не отговаря напълно на японските изисквания. Едно от възможните решения било, да се направи кооперация само за отделни системи и агрегати на новият боен самолет, а не за изцяло съвместна разработка.

Япония обмисляше няколко варианта за създаване на боен самолет от следващо поколение, който има условното означение F-3. Първата опция бе разработката на изцяло нов самолет с изцяло местни технологии. Втората опция бе съвместната разработка на изтребителя с чуждестранен партньор. Третият вариант включва лицензното производство на модифициран вариант на наличен в момента боен самолет. И последният вариант е дълбока модернизация на наличните в момента изтребители F-2. Явно в момента страната се колебаят между първите два варианта.

Свързани теми

Предишна публикация
Полетите с F-35 са спрени за технически прегледи
Следваща публикация
Wizz Air намалява безплатния ръчен багаж
35 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Испания вероятно ще замени F/A-18 с Eurofighter

Испания най-вероятно ще замени своите остарели F/A-18 Hornet с новопроизведени Eurofighter. Това е заявил министърът на отбраната на страната Анхел Оливарес, цитиран от местни медии.

САЩ заплашиха Турция, че покупката на С-400 ще доведе до последици в програмата F-35

Помощник-държавният секретар за Европа и Евразия Уес Мичъл е заявил, че покупката от Турция на руския зенитно-ракетен комплекс С-400, може да докара последици в програмата F-35. Това изказване е направено на 18 април 2018 г., по време на изслушване в Конгреса във връзка с американо-турските отношения.

Luftwaffe определи F-35 като идеален заместник на Tornado

Германските ВВС са направили къс списък с потенциални заместници на изтребителя-бомбардировач Tornado, но изтребителят от следващо поколение F-35 се смята за „перфектния избор”. Това съобщава IHS Jane’s, цитирайки източник в Luftwaffe.

F-35B се разби при тренировъчен полет в САЩ

Изтребител F-35B от състава на Корпуса на морската пехота на САЩ се разби при тренировъчен полет в Южна Каролина. Пилотът се е катапултирал успешно. Това е станало вчера, 28 септември 2018 г.

Меню