Прокуратурата отказа да се меси в концесията на летище София

5 прочитания

Не е налице законово основание за намеса на прокуратурата по реда на надзора за законност в откритата процедура за концесия на Летище София. Това съобщават от държавното обвинение днес, 7 ноември 2018 г.

В официалното съобщение на държавното обвинение пише още:

„На 10.10.2018 г. до главния прокурор е постъпил сигнал от Корнелия Нинова, Филип Попов, Жельо Бойчев, Крум Зарков, Георги Свиленски и Елена Йончева – народни представители в 44-то Народно събрание във връзка с откритата процедура за определяне на концесионер и възлагане на концесия за строителство на Обект „Гражданско летище за обществено ползване – София“ – публична държавна собственост. В сигнала е отправено искане до прокуратурата да бъде внесен протест до компетентния съд за отмяна на решение на Министерски съвет и решения на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Посочено е, че издадените във връзка с процедурата Решение №431 от 29.06.2018 г. на МС, Решение № РК-1 от 02.07.2018 г. и Решение № РК-3 от 03.10.2018 г. на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията са унищожаеми административни актове и подлежат на отмяна, поради незаконосъобразност.

Главният прокурор г-н Сотир Цацаров е изпратил сигнала по компетентност на Върховната административна прокуратура (ВАП). Наблюдаващият прокурор от ВАП е изискал от МС и от МТИТС преписките по Решение №431 от 29.06.2018 г. на Министерския съвет, по Решение № РК-1 от 02.07.2018 г. и Решение № РК-3 от 03.10.2018 г. на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

След получаване и проучване на съответните материали Върховна административна прокуратура е приела, че не е налице законово основание за намеса на прокуратурата по реда на надзора за законност, по следните съображения:

1. Съгласно разпоредбата на чл. 156, ал.5 от Закона за концесиите, не подлежат на обжалване решенията по този закон, приети от Министерския съвет, каквото е решение №431 от 29.06.2018 г. на МС.

2. Съгласно разпоредбата на чл. 157 ал.1 т.1 от Закона за концесиите, решенията на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията се оспорват пред КЗК в 10-дневен срок от публикуването в Националния концесионен регистър на обявлението за откриване на процедурата.

Решение № РК-1 от 02.07.2018 г. е публикувано на 05.07.2018г. и десетдневният срок е изтекъл на 15.07.2018 г. Решение № РК-3/03.10.2018 г. е публикувано на 06.10.2018 г.и десетдневния срок е изтекъл на 16.10.2018 г., като изисканите от МТИТС административни преписки са постъпили от Министерството във Върховна административна прокуратура на 19.10.2018 г., т.е. след изтичане на законния десетдневен срок.“

Свързани теми

Предишна публикация
Президентът Радев: Има индикации за липса на прозрачност и обективност в избора на нов изтребител
Следваща публикация
Министърът на отбраната върна беларусците за нови преговори за ремонта на Су-25
5 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Пловдивският общински съвет официално поиска летището на града

Общинският съвет на Пловдив взе решение официално решение да поиска от държавата да получи собствеността върху летище Пловдив. Това решение бе взето днес, 2 август 2018 г., на заседание на общинския съвет.

Стартира лятното разписание на летище София

От днес, 25 март 2018 г., влиза в сила лятното разписание на летище София с редовните полети до словенската столица Любляна. Те ще се изпълняват три пъти седмично – в понеделник, четвъртък и неделя, от авиокомпанията Adria Airways.

Ryanair с 3 млн. пасажера на летище София

Летище София и Ryanair отбеляза 3 милиона пътници на авиокомпанията в България. Най-много са преминалите през летище София – 2,6 млн. за период от последните две години. Това съобщиха от софийското летище.

Спартани по европейски в София

Развитие на една добра практика във време, когато добрите новини за българската военна авиация са кът или направо въобще ги няма. Така може да се определи третото поредно издание на летателната тренировка, която през 2016 и 2017 г. носеше името „Балкански Спартан“ (Balkan Spartan), а от тази година е с политически и географски по-коректното име „Европейския Спартан – 18“ (European Spartan – 18).

Бъдещите концесионери на летище Пловдив се срещнаха с министър Московски

Двойно повече средства ще инвестират концесионерите на летище Пловдив в по-кратки срокове от предвидените в концесията. Това стана ясно по време на днешната среща между министъра на транспорта Ивайло Московски и представители на Обединение (Консорциум) между Хайнан и Пловдив Еърпорт Инвест. Това съобщиха от транспортното ведомство.

Меню