ВМЗ Сопот и Aeronautics Group ще произвеждат заедно безпилотни апарати

306 прочитания

Държавното предприятие ВМЗ Сопот подписа договор за сътрудничество и трансфер на технологии с израелската компания Aeronautics Group, на базата на който ще започне производство на безпилотни летателни апарати. Това съобщават от Министерство на икономиката.

Подписването е стана по време на среща на министъра на икономиката Емил Караниколов с представители на израелската компанията в Министерство на икономиката. На срещата участва още заместник – министър Лъчезар Борисов, представители на Министерство на вътрешните работи и на Министерство на отбраната.

Израелската компания е глобален лидер в производството и дизайн на безпилотни летателни апарати, има над 70 клиента по целия свят, в това число продава и на НАТО, съобщават от икономическото ведомство. Договорът за трансфер на технологии ще даде възможност на ВМЗ за собствен бранд български безпилотни летателни апарати, както и тяхното сервизиране, поддръжка и обслужване.

Министър Караниколов изтъкна, че инвестициите в нови технологии са основен фактор за растеж и подчерта, че Израел е световен лидер в иновациите, които добавят висока стойност в производството. Зам.-министър Борисов отчете, че износът в сектора на продукти свързани с отбраната за миналата година отбелязва над 20% растеж, както и че съществува сериозен потенциал за развитие на военно промишления комплекс у нас.

Договорът за сътрудничество бе подписан от Атанас Богданов председател на Борда на директорите на ВМЗ Сопот и от Ади Коен директор на бизнес развитие и маркетинг на Aeronautics.

Коен посочи, че израелската компанията счита страната ни за важен хъб за стоки за въздушната авиация.

„Заедно можем да навлезем на нови пазари“, допълни той.

По думите му целта е да се установи в България линия за асемблиране и производство на безпилотни летателни апарати.

Председателят на Борда на директорите на ВМЗ Сопот Атанас Богданов каза от своя страна, че подписването на договора е важна крачка в желанието на ВМЗ за развитие в нови високотехнологични области, което е част от стратегията на Министерство на икономиката за извеждането на дружеството в сектора на новите технологии и допълни, че ВМЗ ще бъде основен двигател и човешки ресурс по този проект.

Повече детайли по подписаното споразумение не се дават и не става ясно дали съвместното начинание е ориентирано основно към експорт или за задоволяване на евентуален вътрешен пазар в България. Финансовите условия по него също не се съобщават. Няма информация и кога ще заработи производството.

В началото на ноември премиерът Борисов заяви, след среща с израелския си колега Бенямин Нетаняху, че ще се създаде съвместно производство на безпилотни апарати с Израел.
Aeronautics Group произвежда няколко типа безпилотни апарати – малките машини от серията Orbiter, по-големия Aerostar и Dominator, който е на базата на двудвигателния самолет Diamond DA-42.

Свързани теми

Предишна публикация
Бавно бързане и без Super Hornet при финалните преговори за нов изтребител
Следваща публикация
Нов режим в системата за управление на Boeing 737 Max е бил скрит от пилотите
306 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Свалянето на Ил-20 – пореден епизод

На 23 септември 2018 г. руското военно министерство огласи своята окончателна версия за свалянето на разузнавателния самолет Ил-20М в Сирия.

Тече тренировката „Collector’s Item 17“

Съвместната българо-израелска летателна тренировка „Collector’s Item 17” тече в момента над територията на България. В тренировката взимат участие и италианските изтребителите Eurofighter, които са базирани в момента в Граф Игнатиево.

В Германия тече дебат за въоръжените БЛА

Да бъдат ли купени въоръжени безпилотни апарати или не и дали това е нарушение на международното право. Такива дебати текат в момента в Германия, съобщава Deutsche Welle.

ELTA представи наземните си радари в София

Израелската компания Elta, част от държавната корпорация IAI (Israel Aerospace Industries), представи днес, 16 април 2019 г., своето портфолио от наземно базирани 3D радари.

Меню