Франция и Германия са се споразумели да минат към следващата стъпка в разработката на новия им изтребител

39 прочитания

Франция и Германия са постигнали споразумение, да пристъпят към следващата стъпка в процеса за създаване на нов боен самолет за ВВС на двете страни. Това е съобщил френският министър на отбраната Флоранс Парли, цитиран от Reuters.

Новият изтребител трябва да постъпи на въоръжение през 2040 г. и ще замени френските Dassault Rafale и германските Eurofighter.

Парли е съобщила в социалната мрежа Twitter, че е постигнато споразумение за стартиране на работа по прототипа и демонстратора, като конкретен договор за това трябва да бъде разписан до средата на следващата година.

„Сериозна крачка днес, с постигането на споразумение за старт на изследователската и проектна работа и започването на работа по прототипите на самолета и двигателя до средата на 2019 г.”, пише Парли в Twitter.

През април 2018 г. Франция и Германия подписаха меморандум за споразумение за започване на работа по проекта, който е известен като FCAS и който ще включва освен боен самолети и безпилотни системи, ново въоръжение и други. Франция пое водещата роля при създаването на изтребителя, а Германия, при безпилотните системи.

Около проектът има все още неясноти. Франция иска бойният самолет да е способен да оперира от палубата на самолетоносач и да използва ядрено оръжие, докато Германия няма такива изисквания. Двете страни имат противоречия и около експортния контрол за машината. Германия настоява за по-стриктни правила, докато Франция иска да изнася самолетът без ограничения.

Според източници на Reuters, в близките седмици Dassault и Airbus ще дадат необвързващи оферти за стартиране на първоначалната проектна работа около изтребителя. Двете компании са съгласни да работят по новия боен самолет, но заявиха, че имат необходимост от средства за да започнат дейността си.

По двигателя на новия изтребител ще работят френската компания Safran и германската MTU Aero Engines. По авиониката ще работи Thales, а въоръжението вероятно ще бъде поверено на европейската компания MBDA.

Източници на Reuters посочват, че Франция и Германия се надяват да подпишат първоначалния договор през януари 2019 г. Това трябва да стане със сигурност преди 2020 г., ако влизането на въоръжение се планира за през 2040 г. Неофициалните графици включват още създаване на технологичен демонстратор около 2025 г. и замразяване на спецификациите през 2030 г.

Интерес за работа по FCAS е заявила и Испания, която освен това преглежда опциите си за работа с Великобритания по проекта Tempers, който е също за изтребител от следващо поколение. Не е ясно дали Испания ще се включи от сега във френско-германския проект или ще изчака да види как ще се развие той.

Свързани теми

Предишна публикация
Заместник-министър Запрянов: Истинското договаряне ще е след избора на платформа
Следваща публикация
Министър Каракачанов отново избра Беларус за ремонта на Су-25
39 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Германия ще търси по-бърза замяна на Tornado

Германия е запитала потенциалните доставчици на заместник на изтребителите-бомбардировачи Tornado, за възможностите им за доставка преди 2025 г. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

ВВС на САЩ ще поръчват по-малко F-35A за сметка на F-15X

ВВС на САЩ ще поръчват по-малко изтребители от следващо поколение F-35A, но за сметка на това ще се сдобият с повече от новите-стари F-15X. Това показва петгодишния бюджетен план на Пентагона, цитиран от Bloomberg.

Rafale ще бъде развиван до 2070 г.

Франция има намерение да развива Dassault Rafale до около 2070 г., което значи и че той се планира да остане на въоръжение толкова време. Това съобщава Jane’s.

Сърбия подписа за два C-295

Сърбия подписа договор за доставка на два тактически-транспортни самолета Airbus C-295M. Това се случи днес,…
Меню