Стартират законови промени заради концесията на летище София

656 прочитания

Министерство на транспортна инициира промени в Закона за концесиите с цел разширяване на кръга от потенциални кандидати за концесията на летище София. Предложенията на транспортното ведомство са качени на сайта strategy.bg за обществено обсъждане.

Предложенията за промяна в закона са по три линии – за безкрайната солидарна отговорност, обезщетенията при прекратяване на концесионния договор, начина на разрешаване на спорове между страните по концесионния договор.

Според сега действащият закон, който бе приет в началото на 2018 г., всички участници в един консорциум носят безкрайна отговорност в него, независимост от дялът им. Проблемни са и текстовете за дължимите обезщетения при предсрочно прекратяване на концесията. Сега действащата формула за тяхното изчисляване е практически неприложима. Изчиства се и евентуалния казус с възникване на спор между държавата и концесионера и се предлага тези спорове да се решават в арбитражен съд.

В мотивите си Министерство на транспорта посочва, че тези проблемни моменти са създавали несигурност и са били изтъквани, като потенциално проблемни области за евентуалните кандидати за концесията на летище София.

Последното удължаване на срока за концесията – от 5 февруари на 3 април, бе направено основно с идеята да се даде достатъчно време на държавата да коригира проблемните моменти в Закона за концесиите.

Общественото обсъждане на предлаганите промени е до 22 февруари, след което законовите промени трябва да се вкарат в Народното събрание за осбъждане в ресорните комисии и гласуване в пленарна зала. Не е ясно дали това може да стане факт до началото на април, но транспортният министър Росен Желязков вече каза, че е възможно срокът за подаване на оферти да бъде удължен още веднъж.

До момента има трима официално обявени кандидати – Manchester Airports Group заедно с Beijing Construction and Engineering Group International, операторът на летището в Барселона – AENA aeropuertos, в партньорство с австралийския фонд First State, и индийската инфраструктурна компания GMR Group. Очаква се поне още двама или трима кандидати.

Свързани теми

Предишна публикация
PC-9M борд 665 се върна след основен ремонт в Швейцария
Следваща публикация
Стартира пролетната кампания за набиране на ръководители на въздушното движение
656 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

От февруари тръгват полетите София – Одеса

От 2 февруари 2018 г. стартират единствените за България редовни директни полети между София и Одеса. Те ще се изпълняват от България ер, съобщават от авиокомпанията.

Бъдещите концесионери на летище Пловдив се срещнаха с министър Московски

Двойно повече средства ще инвестират концесионерите на летище Пловдив в по-кратки срокове от предвидените в концесията. Това стана ясно по време на днешната среща между министъра на транспорта Ивайло Московски и представители на Обединение (Консорциум) между Хайнан и Пловдив Еърпорт Инвест. Това съобщиха от транспортното ведомство.

Класираният на второ място за концесията на летище Пловдив протестира срещу спирането на процедурата

Класираният на второ място в процедурата за отдаване на концесия на летище Пловдив посрещна новината, че новият министър на транспорта Росен Желязков ще предложи на Министерския съвет да прекрати процедурата за концесията, с изненада и разочарование. Това съобщава пловдивският сайт TrafficNews.bg

Меню