Великобритания купува пет летящи радара E-7

616 прочитания

Великобритания подписа договор за покупката на пет летящи радара Boeing E-7. Сделката е на стойност $1,98 млрд. и бе обявена на 22 март 2019 г.

Петте E-7 (още известни като E-737) ще заменят сега използваните шест летящи радара E-3D Sentry на Кралските ВВС. Те не са преминавали към модернизация по стандарта Block 40/45 използван от ВВС на САЩ и имат сериозни трудности в експлоатацията.

За сега не е известно кога точно ще започнат да се доставят британските E-7, но се смета, че ще е в началото на следващото десетилетие. Машините най-вероятно ще бъдат базирани в Уедингтън, Линкълншир.

E-7 се базира на Boeing 737-700 и вече е на въоръжение в Австралия (шест броя), Южна Корея (четири) и Турция (четири).

E-7 разполага с фиксиран радар Northrop Grumman MESA разположен над фюзелажа, който има кръгов обзор и може да открива въздушни цели на дистанция над 322 km и малки морски цели на далечина от над 241 km. Продължителността на полета на самолета е 10 часа.

Екипажът на летящият радар е от 12 човека – двама пилоти и 10 специалисти по мисията.

E-7 ще има сходство с морските патрулни самолети P-8 Poseidon, които са базирани на Boeing 737-800. И двете машини се задвижват от два CFM56 и имат много еднакви системи и агрегати, като вероятно пилотското им обучение ще е стандартизирано.

Свързани теми

Предишна публикация
ТЕРЕМ ЕАД ще ремонтира българските Ми-17 и Ми-24
Следваща публикация
Китай купува 300 самолета от Airbus
616 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Кралските ВВС пенсионираха Tornado

Кралските ВВС официално свалиха от въоръжение изтребителя-бомбардировач Tornado GR4. Това стана на 1 април 2019 г. сутринта, когато в последните две ескадрили, които имаха самолета бяха свалени командирските флагове.

Boeing с препоръка за повишаване на авиационната безопасност във връзка с индонезийската катастрофа

Boeing излезе с бюлетин за повишаване на авиационната безопасност, във връзка с катастрофата на индонезийския Boeing 737 Max. Бюлетинът третира ситуации, в които екипажът получава грешни данни от сензорите за ъгъл на атака. Това съобщават от Reuters.

Boeing приключи работата по софтуерния ъпдейт за 737 Max

Американският самолетостроител Boeing обяви днес, 16 май 2019 г., че е приключил работата по софтуерния ъпдейт за модела 737 Max и в момента работи с американската цивилна авиационна администрация (FAA) за сертифицирането му.

Мисия – ер полисинг

Единствената мирновременна постоянна мисия на НАТО е охраната на въздушното пространство в Европа, носеща името въздушен ер полисинг (Airborne Air Policing). В нея са задействани структурите за управление и контрол на алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана в допълнение към собствените системи за противовъздушна отбрана на всяка от отделните страни-членки. Това е мисия, където монотонността на ежедневието при основната дейност – наблюдението на въздушното пространство – отстъпва от време на време на възбудата и напрежението, свързани с вдигането на дежурните изтребители във въздуха при проверки на бойната готовност или по реални нарушители. Унгарският журналист Габор Зорд Ласло описва изпълнението на един контролен полет за проверка на силите и средствата за ер полисниг в десет държави.

10 години Lufthansa Technik в България

Десет години след стъпването си в България германската компания за базово техническо обслужване и ремонт на самолети Lufthansa Technik (Луфтханза Техник) отбелязва много сериозни постижения. Дейността по същество на софийския клон на компанията, наречен Lufthansa Technik Sofia (LTSF), започва на 28 октомври 2008 г. и едва ли някой си е представял, че в годините ще бъде постигнато толкова много.

Меню