МО най-накрая избра доставчик на пиротехнически изделия

1K прочитания

Министерство на отбраната най-накрая приключи избора на доставчик на барутни заряди и пиротехнически средства за нуждите на ВВС. Решението за избор на победител в процедурата е подписано на 22 март 2019 г. от министъра на отбраната.

За процедурата, чиято очаквана цена бе 500 000 лв. без ДДС, имаше двама кандидати – българската компания „Геракомерс” ЕООД и регистрираното в Черна гора дружество „Тара Аероспейс енд Дефенс Продуктс” АД.

След проведени преговори е станало ясно, че „Геракомерс” не отговаря на техническото задание, защото предлагат пиросредства произведени през 2016 г., докато изискванията на българската страна са били пиросредствата да са произведени най-много 12 месеца преди доставката им.

Дружеството „Тара Аероспейс енд Дефенс Продуктс” е отговаряло на всички изисквания и е избрано за изпълнител на поръчката с оферта за 480 977,71 лв. без ДДС.

Интересно е, че в доклада за работата на комисията изниква името на Веска Порожанова, съпруга на земеделския министър Румен Порожанов. Тя е била представител на черногорската компания, която е разполагала с пълномощно да преговаря и подписва документи свързани с поръчката. Порожанова има сериозен дял в българската фирма „Армар Корпорейшън Дженерал Техникал Ко-оперейшън“ ООД и е чест участник в обществени поръчки на МО.

С договора се осигурява покупката на барутни заряди и пиропатрони за катапултната седалка К-36ДМ (на изтребител МиГ-29), барутни заряди за катапултната седалка К-36Л (за щурмовите самолети Су-25), пиропатрони за шлемовете ЗШ-5А, пиропатрони за вертолети Ми-24, пиропатрони за дистанционно презареждане на бордните оръдия ГШ-23 и ГШ-30, както и пиропатрони за гредовите държатели за МиГ-29 и Су-25.

Това бе третият опит на МО да осигури поръчка за пиросредства за авиацията. Първата поръчка бе пусната през август 2017 г., но тя се провали месец по-късно след като стана ясно, че са допуснати грешки в подготовката на спецификацията от страна на българското военно ведомство. Последва нов опит, този път през януари 2018 г., който също се провали месец по-късно, след откриване на нови грешки в процедурата. Настоящата процедура бе стартирана през октомври 2018 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Ил-112 изпълни първия си полет
Следваща публикация
Американски сенатори отново планират да блокират доставката на F-35 в Турция
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Ръст на военния бюджет и целеви пари за нов изтребител

Военният бюджет за догодина отбелязва известен ръст и ще достигне 1,19 млрд. лева, като в същото време е залегнало и целево отпускане на малко под 230 млн. лева за покупката на нов боен самолет за ВВС. Това се чете в проектобюджета за 2018 г., който бе публикуван от Министерство на финансите днес, 23 октомври 2017 г.

Премиерът обеща възстановяване на ВВВУ до 6 май

Премиерът Бойко Борисов обеща Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) в Долна Митрополия да бъде възстановено до 6 май 2019 г. Това каза той днес, 2 април, при посещението си в Долна Митрополия.

България е близо до подписване на нов договор за логистика за C-27J

България е близо до подписване на нов договор за логистична поддръжка за военно-транспортните самолети C-27J Spartan, се похвалиха от МО, но новият договор ще бъде по-скромен от този, който действаше между 2012 и 2017 г., съобщават източници на АЕРО.

Меню