Lockheed Martin откри новата си производствена линия за F-16

1K прочитания

На церемония вчера, 23 април 2019 г., Lockheed Martin преряза лентата на новата си производствена линия за F-16 в Грийнвил, Южна Каролина. В случай на успешно приключване на преговорите, българските F-16 ще бъдат произвеждани там.

Мишел Евънс, вицепрезидент на Lockheed Martin Aeronautics, отбеляза, че това са вълнуващи времена, в които се вижда, че в F-16 е все още актуален за съюзниците на САЩ по света. Тя посочи, че първите самолети ще бъдат произведени за Бахрейн, след което има все по-голям интерес от Словакия и България, както и Мароко.

В момента Lockheed Martin имат твърда поръчка за общо 30 нови F-16 Block 70 за Бахрейн и Словакия. България е практически избрала типа със заявка за осем машини, а наскоро Мароко изяви желание за покупка на 25 машини. Има и интерес от Тайван.

Питър Наваро, съветник на президента Доналд Тръмп, не пропусна да отбележи по време на церемонията, че е било избегнато спирането на производството на F-16, благодарение на усилията на президента, който е дал благословия за сделка с Бахрейн, което е отворило и други търговски възможности за типа.

F-16 Block 70 е развитие на Block 50/52+ Advanced с нов AESA радар APG-83, нов борден компютър, нов по-голям дисплей в пилотската кабина, система за автоматично избягване на слъсък с терена и фюзелаж с ресурс от 12 000 еквивалентни часа. Част от тези технологии са вложени в модернизационния стандарт F-16V, който се предлага за съществуващи F-16.

В новата производствена линия ще бъдат заети до 400 човека. От Lockheed Martin са заявили, че линията може да има максимален капацитет от четири самолета месечно.

По време на видео в рамките на церемонията бе изписано, че реалното производство на първия F-16 за Бахрейн ще стартира през ноември 2019 г. Самолетът трябва да е готов през декември 2021 г. и да бъде предаден на близкоизточната страна през първото тримесечие на 2022 г.

Преди няколко седмици от Lockheed Martin излязоха с прессъобщение, че първия български F-16 ще бъде готов в края на 2022 г. и ще бъде предаден в завода, но самолета ще остане за обучение в САЩ. И всичко това, при условие, че договорът бъде подписан до средата на тази година. Политическото ръководство на страната и армията, вече дадоха същите срокове за реализиране на сделката.

Когато в края на декември 2018 г. България избра F-16 Block 70, критиците на избора посочиха, че се купува самолет, който още не съществува в този си вид и ще се произвежда в завод, който още не е заработил.

До момента са произведени 4588 броя F-16. Производството от 1978 до 2017 г. се водеше в Форт Уърт, Тексас. Последният сглобен там изтребител бе предназначен за Ирак.

Свързани теми

Предишна публикация
Докладът за състоянието на Въоръжените сили чертае мрачна картина във ВВС
Следваща публикация
Boeing се защитава след съмнения в качеството на работа на втората линия за 787
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Сателитна снимка потвърди наличието на Су-57 в Сирия

Сателитна снимка на руската авиобаза Хмеймим в Сирия потвърди наличието там на поне два прототипа на изтребители от следващо поколение Су-57. Все още липсва официално потвърждение на новината от руска страна.

Посещението в САЩ за новия изтребител, породи критики от президента и оправдания от МО

Предстоящото посещение в САЩ за група водена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, в рамките на което ще се обсъжда покупката на новия изтребител, породи критики от страна на президента Румен Радев и оправдания от страна на военното ведомство.

Министър Захариева: Правителството не се меси в избора на изтребител

Министърът на външните работи и вицепремиер Екатерина Захариева заяви, че правителството няма да се меси в избора на нов изтребител и той зависел от експертната комисия. Това каза тя днес, 14 декември 2018 г. след среща със заместник-държавния секретар на САЩ Джон Съливан, който е на посещение у нас.

Авиокаст: Епизод 30

Как стартира авиационната 2024 г. и за кои процеси ще следим в нашия подкаст през…
Меню