Димитър Стоянов: Запрянов е от хората, които искат сделка за F-16 на всяка цена

2K прочитания

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на Президентството, бивш началник-щаб на ВВС направи остър коментар по повод интервюто, което заместник-министър Атанас Запрянов даде вчера, 5 май 2019 г. Според Стоянов, въпреки заявленията на заместник-министъра за сериозно пазарене и незадължителност на сделката, точно той е от хората, които се опитват да прекарат сделка за F-16 на всяка цена.

Стоянов публикува коментара си в социалната мрежа Facebook. В него той разкрива и факта, че доклада на политико-военната група, която работеше по сделката е бил подписан с особено мнение от участващите летци.

Публикуваме целия коментар с редакторски намеси:

„Запрянов беше и си остава един от хората, които се стремяха да има договор на всяка цена! И сега не е на други позиции! Как иначе заместник-министърът ще обясни, че ръководената от него политико-военна група състави документ с чието съдържание 2/3 от участващите летци не се съгласиха и са го подписали с особено мнение? Нима се купуваха компютри за Министерството на външните работи или обзавеждане за къщата за гости за единия от членовете от тази група, а не самолети на които да летят същите тези летци? Въпреки това, г-н Запрянов внесе нефелния доклад, независимо от мнението на летците! Надявам се от съдържанието на този доклад, а и като цяло от проведената процедура, да се заинтересуват компетентните органи!
Пет месеца след като стана ясно, че ще се доставя F-16 (на 2 декември 2018 г. г-н Цветанов го обяви от САЩ), г-н Запрянов стигна до заключението, че „цената на този проект, начинът на нейното заплащане може да повлияе на другите два проекта“. По FMS всичко се заплаща авансово.
Преди няколко дни, министърът на финансите предостави информация, че бюджетният излишък е над 2 млрд. лв. (напълно нормално за началото на годината, така беше и по време на служебния кабинет). Защо ли тогава г-н Запрянов е загрижен, финансовите средства са налични? Защо тогава да плащаме на вноски? План 2024, няма как да постигнем 2% от БВП през 2024, освен ако не се заделят допълнителни средства за бюджета на МО! Точно това обаче не се нрави на правителството, а армията никога не е била приоритет за правителствата на г-н Борисов!
Интересно е и обвързването на доставката на F-16 със „създаването, не възстановяването, на едно много по-модерно военновъздушно училище от това, което беше закритото през 2003 г.“  (в действителност е закрито през 2002 г.) То не се споменаваше до преди един месец, но сега е дъвка в устата на управляващите (все пак идват избори, всеки глас е ценен). Може би се обвързва с т.нар. индустриално сътрудничество, което според първоначалния вариант на RFP-то (2016) трябваше да е не по-малко от 10% от стойността на договора. Дано!
Нека си спомним и за проведения на 30 май 2017г. Консултативен съвет за националната сигурност и какви решения се взеха, а именно за едновременно и ускорено реализиране на трите проекта за модернизация на Българската армия. Реализира ли се това решение две години след неговото приемане с консенсус? Не мисля! Нито е едновременно, нито пък ускорено, но пък за сметка на това се говори много и невярно!“

Свързани теми

Предишна публикация
Посланикът на САЩ определи цената на F-16, като висока, но разумна
Следваща публикация
Заместник-министър Зарпянов: Има червени линии в преговорите за F-16, които не трябва да преминаваме
2K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Емил Христов: Има доста смущаващи факти около избора на нов изтребител

„Има доста факти, които за нас се оказаха доста смущаващи и бързам да кажа, не само за хората от ГЕРБ в комисията”, това заяви депутатът Емил Христов, председател на т.нар. „Комисия „Gripen” в предаването „Още от деня” по БНТ1 днес, 19 септември 2017 г.

Мисия – ер полисинг

Единствената мирновременна постоянна мисия на НАТО е охраната на въздушното пространство в Европа, носеща името въздушен ер полисинг (Airborne Air Policing). В нея са задействани структурите за управление и контрол на алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана в допълнение към собствените системи за противовъздушна отбрана на всяка от отделните страни-членки. Това е мисия, където монотонността на ежедневието при основната дейност – наблюдението на въздушното пространство – отстъпва от време на време на възбудата и напрежението, свързани с вдигането на дежурните изтребители във въздуха при проверки на бойната готовност или по реални нарушители. Унгарският журналист Габор Зорд Ласло описва изпълнението на един контролен полет за проверка на силите и средствата за ер полисниг в десет държави.

Борисов: Невъзможно е да правим далавери с Тръмп и САЩ за изтребителите

Премиерът Бойко Борисов заяви, че няма как да се правят далавери с американския президент Доналд Тръмп и със САЩ по въпроса за покупката на нов изтребител и каза, че процедурата е напълно прозрачна, защото минала през Народното събрание. Това Борисов заяви днес, 29 януари 2019 г.

Министър Каракачанов: Шансът да няма сделка за F-16 е 25%

Според министъра на отбраната Красимир Каракачанов винаги има шанс да не се стигне до споразумение със САЩ за изтребителите F-16, като шансът за това в момента бил максимум 25%. Това каза той днес, 6 юни 2019 г., пред репортери.

Марешки е против превъоръжаването

Лидерът на парламентарно представената партия „Воля” Веселин Марешки се обяви против програмите за превъоръжаване, включително и тази за покупката на нов боен самолет за ВВС. Това каза той днес, 8 май 2018 г., в сутрешния блок на bTV.

Президентът Радев: Има разминаване с първоначално заложеното и това, което ще се подпише за F-16

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че има сериозно разминаване между това, което е заложено в първоначалния проект за нов изтребител и това, което ще се подпише в момента, като Радев посочи, че орязването на проекта го обезсмисля. Това каза той днес, 10 юли 2019 г., пред репортери.

Меню