САЩ обмислят да спрат обучението на турските пилоти на F-35

575 прочитания

Съединените щати сериозно обмислят да прекратят обучението на турските пилоти, които тренират на F-35. Това съобщава Reuters, цитирайки собствени източници.

САЩ и Турция спорят около доставката на руските зенитно-ракетни комплекси С-400 вече над една година, като нещата вече опират до излизане на Турция от програмата F-35 в която тя е партньор.

Два независими източника, които са запознати с програмата F-35, са заявили за Reuters, че САЩ обмисля да прекрати обучението на турските пилоти, но финалното решение все още не е взето.

Още през миналата година Турция получи своите първи F-35, които останаха в САЩ и се използват за обучение на инженерно-техническия състав и на летателния състав в авиобаза Люк, Аризона. Точно тези процеси в момента САЩ обмисля да прекрати. От държавния департамент на САЩ и Пентагона са отказали коментари.

Новината идва на фона на изказване на турския военен министър от 22 май, че турски военни са вече започнали да се обучават да работят на С-400.

САЩ вече на няколко пъти заяви в прав текст, че Турция не може да притежава С-400 и в същото време да е част от програмата F-35. Страната не само, че планира да купи поне 100 F-35A плюс още около 20 F-35B, но и местната авиационна индустрия има не малък дял в работата по програмата.

Ако Турция действително бъде отстранена от програмата F-35, това ще е най-сериозната криза в отношенията ѝ със САЩ в последните десетилетия. Проблемите между двете страни, обаче далеч не се простират само около покупката на С-400, който по-скоро е конкретен повод за влошаване на отношенията.

Още в края на март САЩ спряха доставката на оборудването за F-35 в Турция, ход който се разглежда, като първа стъпка към извеждане на страната от програмата.

В същото време, на 23 май, Комисията по отбрана в Конгреса на САЩ прие проектозакон, който забранява доставките на F-35 в Турция, както и предоставяне на оборудване, интелектуална собственост и съпътстващи стоки и услуги свързани с програмата. Документът трябва да бъде одобрен от двете камери на Конгреса. Подобно нещо бе прието и през миналата година.

Свързани теми

Предишна публикация
Lockheed вижда пазар за 4600 броя F-35
Следваща публикация
Догодина Русия ще поръча модернизирани Ка-52
575 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

alt

Как купихме МиГ-29

Днес изтребителят МиГ-29 е един от символите на военната авиация на нашата страна. И докато болшинството от състава на ВВС и фенове на авиацията приемат присъствието му като даденост, малцина си спомнят за трудния път, извървян до доставката на 22-та самолета.

Су-57 няма да участват във военните действия в Сирия

Прототипите на многоцелевия изтребител от следващо поколение Су-57, които се намират в момента в Сирия, няма да участват пряко в бойните действия там, а ще тестват различни свои системи в реалистични условия. Това съобщава днес, 26 февруари 2018 г. руският вестник „Коммерсантъ”.

Държавният секретар на САЩ е обещал на премиера Борисов, че F-16 ще влезе в българския бюджет

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео е обещал, че американската оферта за F-16 ще влезе в българския бюджет и е заявил, че очаква в най-скоро време страната да избере своя нов изтребител. Това е казал той в разговор с премиера Бойко Борисов, който е станал вчера, 18 декември 2018 г.

Държавният департамент на САЩ разреши експорта на Super Hornet за Канада

Държавният департамент на САЩ разреши експорта на 18 многоцелеви изтребителя Boeing F/A-18E/F Super Hornet за Канада. Ориентировъчната стойност на сделката е $5,23 млрд., но тя е все по-малко вероятно да се реализира, след търговските спорове между Boeing и канадския самолетостроител Bombardier.

Меню