Китай показа множество нови авиационни системи по време на грандиозен военен парад, който се проведе днес, 1 октомври 2019 г., в Пекин. Той бе посветен на 70-тата годишнина на Китайската народна република.
В парада взеха участие около 15 000 души, стотици единици наземна техника и над 100 летателни апарата.
Най-интересната новост във въздуха бе стратегическият бомбардировач H-6N – най-новото и далечно развитие на Ту-16, задвижвано с двуконтурни реактивни двигатели. Вариантът лети от поне три години, като първите серийни машини са приети на въоръжение в китайските ВВС в началото на 2018 г.
Основните разлики между H-6N и предишната масова версия H-6K са наличието на щанга за дозареждане във въздуха, леко удължаване на носовата час и оптимизация на корема, която позволява носенето на балистичната ракета с въздушен старт DF-21D.
По време на парада прелетяха три H-6N, като всеки от тях носеше по две крилати ракети KD-63 и още две от по-модерните CJ-10.
Друг дебютант във въздуха бе средният двудвигателен транспортен вертолет Z-20 и то в цели шест броя. Конструкцията му силно напомня тази на американския UH-60 Black Hawk, а машината полита през декември 2013 г., като има индикации, че към началото на 2019 г. вече е започнал да постъпва масово на въоръжение.
Над Пекин прелетяха и пет от новите изтребители J-20, масовите многоцелеви изтребители J-10 и J-16, както и палубните изтребители J-15.
По земя бяха показани и ненаименовани двуместни автожири, които вероятно са предназначени за силите за специални операции.
Интересен букет от всевъзможни безпилотни летателни апарати и управляеми ракети бяха демонстрирани по земя.
За първи път публично бе демонстриран WZ-8 – високоскоростен височинен разузнавателен безпилотен апарат задвижван от два ракетни двигателя. Предполага се, че се движи със скорост от около M 4 или по-висока.
Показан бе и макет на GJ-11 Sharp Sword. Това е нискозабележим еднодвигателен ударен безпилотен апарат, чийто изпитания текат от повече от шест години. Показаният макет има променено сопло, в сравнение с апаратът, който преминава през летателни изпитания. Няма данни GJ-11 да е близо до приемане на въоръжение.
Може би най-впечатляващи бяха DF-17 и DF-41. Първото е хиперзвуков планиращ управляем боеприпас, който се изстрелва на върха на балистична ракета. Второто е тежка междуконтинентална балистична ракета с ядрени бойни глави, която позволява поразяването на всяка точка на планетата.