ВМС получиха употребяван вертолет AS 365N3+

5K прочитания

Българските ВМС са получили днес, 20 ноември 2019 г., употребяван двудвигателен вертолет AS 365N3+ Dauphin, който трябва да замести катастрофиралия през 2017 г. борд 902.

Вертолетът е прелетял от румънския град Брашов, където европейския вертолетостроител Airbus Helicopters има голям сервизен център, до вертолетната авиобаза „Чайка“, край Варна. В Брашов машината е преминала през техническо обслужване. Новият хеликоптер е пристигнала днес преди обед, носейки временна румънска цивилна регистрация YR-ANX.

Очаква се на 6 декември 2019 г. да се състои официалната церемония по приемането на въоръжение на машината. Вертолетът ще носи борден номер 905. По неофициална информация, полученият днес Dauphin е на около 10 години.

По същество пристигналият AS 365N3+ цивилен вариант на наличните AS 565MB Panther, които се експлоатират от ВМС на България. През май 2018 г. МО се споразумя с Airbus Helicopters да прекрати арбитражното дело срещу вертолетостроителя, което се водеше заради неизпълнени ангажименти по офсетното споразумение. Част от договора от миналата година включва доставката на употребяван вертолет AS 365N3+, на мястото на катастрофиралия през юни 2017 г. борд 902. Българският иск към Airbus Helicopters бе за €20 млн., а по арбитражното дело, започнато по време на министър Николай Ненчев, бяха платени над 2 млн. лева адвокатски хонорари.

Снимката е илюстративна и показва един от двата налични AS 565MB Panther.

Свързани теми

Предишна публикация
Договорът за демонстратора в рамките на проекта FCAS ще бъде подписан през януари 2020
Следваща публикация
Монголия получи МиГ-29
5K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Два милиона часа за AW139

Италианският производител на вертолети Leonardo Helicopters (бивш AgustaWestland) съобщи в края на декември 2017 г., че моделът AW139 е надхвърлил границата от два милиона пролетни часа.

Нов вариант на Ми-8/171 в изпитания в Улан Уде

Най-новият вариант на семейството Ми-8/171 преминава в момента летателни изпитания в завода в Улануденския авиационен завод (У-УАЗ) в Русия. Той е създаден за експорт, основно за държавни и военни клиенти, като в него са въплътени много от техническите новости на граждански сертифицирания в Русия вариант Ми-171А2, който е пуснат вече в серийно производство. Засега новата машина носи старото означение Ми-171Е, използвано за фамилията вертолети, предназначени за чужди държавни и военни клиенти, което е в производство в У-УАЗ от близо 15 години. При влизане в производство тя най-вероятно ще получи промененото означение Ми-171Е2, за да се отличава от предшествениците си.

Меню