Канада удължава срока за подаване на оферти в изтребителния си конкурс

109 прочитания

Канада удължи с един месец срока за подаване на оферти в своя конкурс за доставка на нови изтребители. Това бе обявено вчера, 11 май 2020 г.

Срокът, който първоначално беше 30 юни, вече е 31 юли 2020 г. Канадската агенция, която се занимава с обществените поръчки посочва, че причината за удължаването на срока е пандемията от COVID-19.

„Пандемията от COVID-19 поставя безпрецедентни предизвикателства пред бизнеса, включително и компаниите, от които очакваме оферти за нов изтребител за Кралските канадски ВВС. Тази ситуация се отразява и на процеса по подаване на оферти. За да осигурим провеждането на отворен, честен и прозрачен конкурс, решихме да удължим срока за подаване на оферти. Това ще даде възможност Канада да получи най-добрите възможни предложения”, се казва в правителственото съобщение.

Канада иска да закупи 88 многоцелеви изтребители, които да заместят силно остарелите CF-18 Hornet (на снимката). Стойността на договора се очаква да е между $15 и 19 млрд. Първоначално Канада покани за участие петима кандидати – F-35, F/A-18 Super Hornet, Gripen E, Rafale и Eurofighter, но последните двама отказаха да дават оферти с твърдението, че канадските условия дават сериозна преднина на американските изтребители.

Очаква се процесите по оценка на офертите и финални преговори по тях да продължат до 2022 г. Договорът с избрания победител се планират за същата година, а първите изтребители трябва да пристигнат в страната през 2025 г.

Съобщението за отлагането дойде на фона на новината, че канадското правителство е превело поредния финансов транш за програмата F-35 JSF. Канада участва в нея от началото ѝ. Общата инвестиция в проекта до момента е $541 млн., но канадското правителство твърди, че ползите за местната аерокосмическа индустрия далеч надхвърлят в пъти тази сума.

Канада е участник в програмата JSF от най-ниското ниво 3. През 2010 г. страната обяви, че ще купи 65 броя F-35A без да провежда формален конкурс и без да сравнява изтребителя с други опции. Решението бе подложено на тежка критика, включително и от Сметната палата на страната. Така въпреки, че F-35 бе формално избран, не бе направена реална поръчка за него.

През 2015 г. на власт дойде кабинета на Джъстин Трюдо, който обеща да анулира избора на F-35 и да купи по-евтин и по-подходящ за Канада боен самолет. Трюдо, обаче остави страната си в проекта JSF, постепенно смекчи тона си към F-35 и в крайна сметка бе взето решението изтребителят да участва в един бъдещ конкурс.

Свързани теми

Предишна публикация
Програмата F-35 страда от забавена доставка на части
Следваща публикация
Карго самолет вероятно е бил свален по погрешка в Сомалия
109 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

МО изпрати RFP за новия изтребител

Министерство на отбраната е изпратило запитване за даване на оферти (RFP – Request for Proposal) по програмата за придобиване на нов боен самолет за ВВС. Това е станало миналия петък, 29 юни 2018 г. АЕРО научи това от два независими източника.

Колко ще струват българските F-16?

По всичко личи, че след близо 15-годишно разтакаване, България ще се сдобие с нов многоцелеви боен самолет в лицето на F-16 Block 70. Един от основните въпроси, които остават на дневен ред е, на каква цена ще бъдат купени осемте еднодвигателни изтребители и съпътстващото оборудване.

Около руските двигатели за МиГ-29 възникнал и проблем със смазочните материали

Около 10-те двигателя РД-33, които България получи от Русия, е възникнал и проблем със специално масло, което подлежи на контрол от руските държавни експортни органи. Това се чете в стенограмата от заседанието на Комисията по отбрана в Народното събрание, проведена на 9 ноември.

Saab призна, че да имаш добри цени и добър продукт не е достатъчно за продажби на изтребители

Добрите цени и добрите технически характеристики не са достатъчни за продажбата на бойни самолети. Това заяви Йонас Йелм, ръководител на бизнес направлението Аеронавтика на Saab, по време на традиционния семинар на Saab, който се проведе вчера, 27 март 2019 г. Йелм коментира и развитието на процесите в България.

Красимира Стоянова: Очакваме следващите стъпки на българското правителство

Вицепрезидентът за Централна и Източна Европа на Saab Красимира Стоянова разговаря с Красимир ГРОЗЕВ относно бъдещите ходове на компанията ѝ в България и за случващото се с Gripen в нашата част на Стария континент.

Меню