Тръмп намекна за изтегляне на производството на F-35 в САЩ

285 прочитания

Американският президент Доналд Тръмп намекна, че е възможно цялото производство на F-35 да бъда съсредоточено в САЩ, за да се избегне зависимостта на страната му от външни доставчици. Това каза той вчера, 14 май 2020 г., в интервю за Fox Business.

„Мога да ви разкажа стотици истории за глупостта, с която съм се сблъсквал. Например, правим един изтребител, това е F-35. Проблемът е, че ако имаме проблем с дадена страна, не може да го произвеждаме. Ние получаваме части от къде ли не. Лудост е. Трябва да правим всичко в Съединените щати”, заявява американският президент.

Референцията на Тръмп е най-вероятно свързана с изхвърлянето на Турция от програмата и трудностите около прехвърлянето на производството на отделните номенклатури в други страни. Турски компании произвеждат около 1000 номенклатури по програмата F-35.

В последния доклад на Сметната палата на САЩ е записано, че вече са набелязани заместници за производството на всички номенклатури, които в момента са отговорност на Турция. Преместването на тези производства, обаче ще оскъпят програмата със стотици милиони долари, като точните сметки предстои да бъдат обявени.

Не е ясно дали коментарите на Тръмп ще увиснат във въздуха или той ще предприеме реални стъпки за съсредоточаване на производството на F-35 обратно в САЩ. Тръмп дойде на власт с обещанието на връща работните места в САЩ, но F-35 изначално е замислен, като международен проект, където САЩ си партнира с осем други държави, а при всички сделки извън оригиналните партньори също се залага на технологичен трансфер и индустриално сътрудничество в различни обеми.

Свързани теми

Предишна публикация
Прокуратурата обжалва оправдателната присъда на Николай Ненчев
Следваща публикация
F-22 се разби при тренировъчен полет
285 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Saab призна, че да имаш добри цени и добър продукт не е достатъчно за продажби на изтребители

Добрите цени и добрите технически характеристики не са достатъчни за продажбата на бойни самолети. Това заяви Йонас Йелм, ръководител на бизнес направлението Аеронавтика на Saab, по време на традиционния семинар на Saab, който се проведе вчера, 27 март 2019 г. Йелм коментира и развитието на процесите в България.

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Гърция получи своя първи Rafale

Първият многоцелев изтребител Rafale, предназначен за гръцките ВВС, бе тържествено предаден на церемония във френската…
Меню