Две фирми са допуснати до поръчката за ремонт на L-39

658 прочитания

Две фирми, чешката Aero Vodochody и българската „Йотов и син”, са допуснати до даване на първоначални оферти за основен ремонт на два учебно-тренировъчни самолета L-39 от състава на българските ВВС.

Решението за предварителен подбор е от 4 юни 2020 г. В него се чете, че за участие в процедурата са кандидатствали двете компании и че и двете се допускат до етап за даване на първоначални оферти и преговори, тъй като са представили изрядна документация.

Поръчката, която е с проектна стойност от 10 млн. лева без ДДС, е поредният опит на МО да започне удължаване на общия технически ресурс на наличните L-39ZA. Той изтича в периода 2020 – 2022 г. Тя беше пусната на 30 декември 2019 г. и неин предмет е основен ремонт на два самолета, бордни номера 207 и 211, удължаване на техническия им ресурс, подмяна на остаряло оборудване, инсталиране на транспондер с Mod F и система „свой-чужд” с Mod S неподлежащо на ремонт, извършване на бюлетини на производителя и обучение на персонал от ВВС.

В началото на февруари, обаче действията по процедурата бяха спрени, след като в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) постъпи жалба от фирмата „Йотов и син”. В жалбата на компанията се чете, че нейният протест е свързан с изискването на МО работата по поръчката да бъде извършвана от оригиналния производител/конструктор или от оторизирана от него фирма.

През април 2020 г. КЗК отхвърлят жалбата на „Йотов и син” и процедурата е подновена, като документи за участие се подават до 8 май.

Въпреки протестите си, обаче „Йотов и син” не само, че подава документи за участие, но е и допусната до даване на оферти и преговори.

През февруари 2019 г. МО вече пусна обществена поръчка със същия предмет, но през април същата година трябваше да я спре, защото в нея бяха допуснати редица неточности. Тогава „Йотов и син” също се опитаха да спрат поръчката с жалба в КЗК, но до фактическото ѝ разглеждане не се стигна.

Миналата пролет от българската компания обявиха, че заедно с украински партньори, искат да поемат цялата поддръжка на българския флот от L-39ZA. „Йотов и син” вече спечелиха една обществена поръчка за над 19 млн. лева без ДДС.

Свързани теми

Предишна публикация
В Тайван изпитаха нов учебно-тренировъчен самолет
Следваща публикация
Русия е поръчала едва 20 броя Су-34
658 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

TAI представи Hurjet в рамките на Фарнбъроу

Турската компания TAI представи на изложението във Фарнбъроу своя проект Hurjet – реактивен учебно-тренировъчен самолет от висок клас, който може да изпълнява и ролята на лек боен самолет.

Сенегал става стартов клиент на L-39NG

Сенегал става стартов клиент на новия чешки учебно-тренировъчен самолет L-39NG. Това съобщи производителят Aero Vodochody на 4 април 2018 г.

Авиокаст: Епизод 12

В този епизод разглеждаме драмата между 5G и пътническите самолетите – как мобилните мрежи от…

МО пусна обществена поръчка за доставка на леки учебни самолети за ВВС

Министерство на отбраната стартира процедура за възлагане на обществена поръчка за доставка на до четири леки витлови учебно-тренировъчни самолети за нуждите на ВВС. Това става с решение на военния министър Красимир Каракачанов, подписано на 9 септември 2019 г., и публикувано днес, 13 септември.

Меню