Следващите бъдещи пилоти на F-16 заминават за обучение догодина

729 прочитания

Следващата група от шестима български летци, които ще преминат обучение на F-16, ще замине за САЩ в средата на следващата година. Това се казва в отговор на парламентарен въпрос, който министър Красимир Каракачанов дава на 16 юни 2020 г.

Първата група от четирима пилоти вече замина за САЩ. В отговора се казва, че тяхното обучение ще продължи до 175 седмици (три години и половина). Следващата група от шест човека летателен състав ще замине в средата на 2021 г. Тяхното обучение ще бъде в рамките на две години.

В писмения отговор на министър Каракачанов се казва, че все още не са договорени датите за изпращане на последните двама пилоти. Тяхното обучение също ще продължи две години.

Освен обучението на 12 летци, в договора за придобиване на осем изтребителя F-16C/D Block 70 е включено и обучението на 65 човека инженерно-технически състав. Тъй, като те ще се обучават на българските самолети, а първите два ще са произведени в края на 2022 г., инженерно-техническия състав ще замине за САЩ след средата на 2022 г. Подборът на този състав ще стане факт в началото на 2022 г. от около 190 потенциални кандидати.

В писмения отговор се дават и детайли за подбора на летателния състав. 12-те пилота са били подбрани от общо 108 потенциални кандидата. Набелязана е и група от седем резервни пилоти.

Министър Каракачанов посочва, че ако български летец отпадне от програмата за обучение, дали по здравословни причини или поради неуспеваемост, ще доведе до финансови загуби, тъй като обучението му вече е платено и както се подразбира, извършените вече услуги по него, не подлежат на възстановяване на платените суми.

Във връзка с това, от МО са били взети всички мерки за осигуряване на максимални удобства за изпратените летци, включително и осигуряване на възможност техните семейства да се присъединят към тях.

Първата група от четирима летци се състоеше от майор Стоян Петков и капитаните Александър Велинов и Тодор Тодоров и старши лейтенант Симеон Георгиев (на снимката).

Свързани теми

Предишна публикация
МО увери, че е осигурила финансово летците приучаващи се на F-16
Следваща публикация
Полша ще засили сериозно сътрудничеството си със САЩ
729 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Две компании дават оферти за поддръжка на L-39

Българска и чешка компания са поканени да дадат оферти в процедурата за възлагане на обществена поръчка за сключване рамково споразумение за логистичната поддръжка на учебно-тренировъчните самолети L-39ZA от състава на българските ВВС. Това се чете от протокола на комисията, публикуван на 24 юли 2018 г.

ВВС с демонстрация пред Военния комитет на ЕС

Българските ВВС проведоха демонстрация на военни способности пред Военния комитет на Европейския съюз. Това стана факт днес, 26 април 2018 г., на територията на авиобаза Граф Игнатиево.

Полша подписа за 48 броя FA-50

Полша подписа рамково споразумение за придобиване на 48 леки бойни самолета KAI FA-50PL. Това стана…

Президентът Радев припомни, че военно-транспортната ни авиация е ползвана за несвойствени задачи

„С интерес прочетох, че се търсят функции на военно-транспортната ни авиация. В периода 2009 – 2012 г. има към 70 полета с много интересни функции”, това каза днес, 15 декември 2017 г., президентът Румен Радев пред журналисти, като припомни скандалите с използването на военна техника за правителствени задачи по време на кабинета „Борисов 1”.

Меню