ВВС вече имат способност да поддържат катапултните кресла на PC-9M

387 прочитания

Във Военновъздушна учебна база бе официално открита лаборатория за изпълнение на регламентни работи и обслужване на катапултните седалки CH-11A на самолет Пилатус РС-9М. Това съобщиха оттам днес, 26 юни 2020 г.

В изпълнение на договор със завода производител на самолет РС-9М от края на 2018 г., за нуждите на Военновъздушните сили бе осигурено необходимото оборудване и резервни части за изпълнение на две и шест годишно обслужване на седалките. За целта в ескадрилата за „Периодично обслужване и войскови ремонт” на Военновъздушна учебна база Долна Митрополия бе оборудвана лаборатория, в която е разположено оборудването за извършване на необходимите тестове и проверки на агрегати от катапултните седалки.

Седем военнослужещи от инженерно-техническия и летателен състав преминаха през необходимото обучение, което се проведе завода производител на седалките – Martin-Baker в Лондон. В рамките на три седмици те преминаха през теоретично и практическо обучение, което завърши с полагане на изпит и издаване на сертификати за правоспособност.

С разкриването на тази лаборатория ще бъдат спестени финансови средства и време, тъй като до момента тези регламентни дейности се извършваха в завод Pilatus в Швейцария, което отнемаше около шест и повече месеца за един комплект седалки, се казва още в съобщението на учебната база.

Повече от 15 години след придобиването на шестте самолета PC-9M поддръжката на катапултните му кресла беше основна ахилесова пета – поддръжката на седалките бе скъпа и се осъществяваше от Pilatus. През лятото на 2018 г. ВВС се опитаха да купят тази способност директно от Martin-Baker, но от компанията отказаха, тъй като имаха договор с Pilatus поддръжката да се извършва от швейцарската компания.

Свързани теми

Предишна публикация
Генерал Мирчев: Имаме затруднения при летателната подготовка с МиГ-29
Следваща публикация
Парашутни скокове и полети с PC-9 в Долна Митрополия
387 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

МО подписа рамковото споразумение за поддръжката на МиГ-29

Днес, 21 март 2018 г., беше подписано рамковото споразумение за Интегрирана логистична поддръжка на самолети МиГ-29, след като изтекоха всички процедурни срокове за обжалване на обществената поръчка. Това съобщават от МО.

Вторият живот на МиГ-29 в България – част 2

Александър МЛАДЕНОВ продължава да описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на изтребителя МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г.

ВВС получи втори ремонтиран Ми-24

Авиобаза Крумово получи днес, 21 декември 2017 г., още един ремонтиран щурмови вертолет Ми-24. Така броя на изправните машини от този тип в базата достига до две.

Меню