След почти половин век, Ирландия може отново да се снабди с изтребители с цел охрана на въздушното си пространство. Това става ясно от плана за развитие на въоръжените сили на страната за периода 2020 – 2024 г.
В плана има раздел за бъдещи проекти, които сега минават през фаза на подготовка. Точно там е споменато придобиването на „air combat interceptors” (въздушен боен прехващач), което е просто политически ефимизъм за „изтребител”.
Въздушният корпус към ирландските сили за самоотбрана в момента разполага с осем турбовитлови учебно-тренировъчни самолети Pilatus PC-9M (на снимката), които са снабдени с картечни контейнери и неуправляеми ракети. Машините се използват за много задачи, включително и прехвати на бавни нисколетящи цели.
В момента въздушното пространство на Ирландия се охранява фактически от Кралските ВВС, като с Обединеното кралство действат различни споразумения по въпроса. Тъй, като Ирландия не е член на НАТО, споразуменията между двете страни, които имат сложна история, минаваха по линия на Европейския съюз.
С излизането на Великобритания от ЕС, въпросът за това как Ирландия ще охранява небето си отново изплува на дневен ред. От една страната стои въпроса за реакции при проблем с пътнически самолети, а от друга, при поява на чужди военни самолети, летящи в близост на ирландското въздушно пространство.
От ирландското МО са коментирали пред местното издание The Irish Times, че по темата все още се работи само теоретично, като политическото ръководство и военните трябва да стигнат до заключение за това, какви точно способности търси страната и на каква цена ще дойдат те.
Военните разходи на Ирландия са едва 0,27% от БВП (за 2020 г.) или €780 млн.
Последно Ирландия охраняваше небето си с учебно-тренировъчните самолети Fouga Magister CM.170. Тези машини бяха пенсионирани през 1999 г. Последният истински изтребител на служба в страната е бил De Havilland Vampire, пенсиониран през 1976 г.