Изпратиха първите пет Rafale за Индия

241 прочитания

Първите пет многоцелеви изтребителя Rafale предназначени за индийските ВВС излетяха днес, 27 юли 2020 г., от Франция. Това съобщава производителя Dassault.

Самолетите, управлявани от индийски пилоти, са излетели от френската авиобаза Мериняк, намираща се в Югозападна Франция, и са се отправили за индийската авиобаза Амбала, където ще станат част от 17-та ескадрила „Golden Arrows”.

В рамките на прелитането, което ще стане на два етапа, ще бъдат извършени няколко дозареждания във въздуха от танкери A330 MRTT, от състава на френските ВВС.

Изтребителите са били изпратени от индийския посланик във Франция и от изпълнителния директор на Dassault Ерик Трапие. Първите Rafale бяха официално предадени на индийското правителство през октомври 2019 г., след което бяха използвани за обучение на летателен и инженерно-технически състав.

Петте самолета са част от сделката за общо 36 машини, които настоящото индийско правителство на премиера Нарендра Моди подписа през 2016 г. Тази сделка е фактическа останка от мегасделката по програмата MMRCA, която предвиждаше покупката на 126 многоцелеви изтребителя.

През януари 2012 г. Rafale бе обявен за победител в конкурса, който предвиждаше покупката на 18 изтребителя в готово състояние, а останалите 108 трябваше да се сглобяват в Индия от HAL.

След три години на безплодни преговори, проектът пропадна, тъй като френската и индийската страна не успяха да се договорят за основни моменти по нея, включително цени, трансфер на технологии, контрол върху качеството и други.

На база на правната рамка от проекта MMRCA през 2016 г. бе подписан договор за 36 броя Rafale, които ще се сглобяват във Франция и които трябва да помогнат за закърпване на все по-намаляващата въздушна индийска мощ.

Индийските Rafale са от стандарта F3R, който е актуален за изтребителя в момента. Индия е поискала на самолета да се интегрира израелския целеоказващ контейнер Litening, тъй като той е стандартен за индийските ВВС. В бъдеще се планира и интеграцията на свръхзвуковата ракета BrahMos-NG, която се разработва в момента. Друго индийско оръжие, планирано за интеграция, е ракетата „въздух-въздух” Astra.

Цялата доставка на всички 36 изтребителя, ще се реализира до края на 2022 г. Индия е третият експортен клиент на типа след Египет и Катар.

Свързани теми

Предишна публикация
Грузия обновява бойната си авиация
Следваща публикация
AG600 започна полети от море
241 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Емил Христов: Има доста смущаващи факти около избора на нов изтребител

„Има доста факти, които за нас се оказаха доста смущаващи и бързам да кажа, не само за хората от ГЕРБ в комисията”, това заяви депутатът Емил Христов, председател на т.нар. „Комисия „Gripen” в предаването „Още от деня” по БНТ1 днес, 19 септември 2017 г.

Китай е получил всички свои Су-35

Китай е получил всички поръчани многоцелеви изтребители Су-35. Това съобщава руската информационна агенция „Интерфакс”, позовавайки се на собствени източници.

Полша получи разрешение да купи 32 броя F-35 за $6,5 млрд.

Държавният департамент на САЩ формално разреши на Полша да купи 32 изтребителя F-35A. Очакваната цена на сделката е $6,5 млрд. Това се чете в съобщение до американския Конгрес на агенцията за сътрудничество в областта на отбраната DSCA от днес, 11 септември 2019 г.

Премиерът обвърза преговорите за F-16 с преговорите за доставка на природен газ от САЩ, но почти веднага се отрече от думите си

Премиерът Бойко Борисов обвърза преговорите за доставката на F-16 с преговорите за доставка на природен газ от САЩ и в типичен него стил, само минута по-късно се отметна от тази си позиция. Това стана днес, 29 април 2019 г.

F-16 за България – между пиленето и рязането

До края на юли 2019 г. България ще е подписала и ратифицирала договора за покупката на осем изтребителя F-16C/D Block 70. И ако политическата воля това да се случи бе предостатъчна, то остават въпросите какво се купува, за колко пари, ще има ли още разходи в близко бъдеще и каква работа ще ни свърши въпросният изтребител.

Меню