Boeing планира нов безпилотен старт на Starliner за след четири месеца

70 прочитания

През декември 2020 или януари 2021 г. ще се състои новият безпилотен тест на космическия кораб Boeing Starliner. Това са съобщили от компанията, цитирани от Spaceflight Now.

От Boeing са заявили, че очакват стартът да стане факт в края на декември или началото на януари, като ще знаят това със сигурност, след като се извършат финалните наземни софтуерни и хардуерни тестове, които трябва да се валидират от NASA.

Вторият безпилотен старт на Starliner става факт, след като през декември 2019 г. се провали първия изпитателен полет на кораба. Той бе изведен нормално на орбита, но заради софтуерен проблем той не успя да маневрира за да се скачи с Международната космическа станция. След два дни на орбита, апаратът се приземи нормално в Ню Мексико.

NASA поиска нов безпилотен тест, преди да се извърши първият пилотируем тестов полет. Ако безпилотният полет премине нормално, може да се очаква, че през лятото на 2021 г. първите астронавти ще излязат на орбита със Starliner. Първият пилотируем тест се планира с тричленен екипаж. Ако и тогава всичко е наред, то вероятно в края на 2021 г. ще започнат да се изпълняват редовни полети с кораба. NASA е поръчала шест мисии с него.

CST-100 Starliner се разработва в рамките на програмата Commercial Crew Program (CCP), чиято цел е NASA да получи възможност да извежда астронавти на ниска околоземна орбита, чрез космически кораб и ракета-носител на частни компании. При старта на програмата се очакваше, че към 2015 г. тя ще заработи, но срокът се проточи, заради слабо финансиране и технически проблеми. SpaceX Crew Dragon е другият кораб, който се създава в рамките на CCP. Той вече бе успешно изпитан и се очаква първия му редовен полет през тази есен.

Свързани теми

Предишна публикация
Мъск твърди, че Starship има добър напредък
Следваща публикация
Търсят малък теч на кислород на борда на МКС
70 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Успешно тестваха ракетата носител Falcon Heavy

Тежката ракета носител Falcon Heavy на компанията SpaceX бе успешно тествана в полет. Изстрелването, което бе осъществено от Космическия център Кенеди във Флорида, бе извършено вчера, 6 февруари 2018 г.

Boeing с влошени резултати в резултат на кризата със 737 Max

Американският самолетостроител Boeing показва влошени резултати в резултат на кризата с най-продавания им модел 737 Max. За първите четири месеца на 2019 г. са доставени с 24% по-малко самолети в сравнения със същия период през миналата година. Това съобщава Reuters.

Lion Air обмисля да се откаже от поръчката за Boeing 737 Max

Индонезийската нискотарифна авиокомпания Lion Air преглежда поръчките си за модела 737 Max и не изключва да се откаже от тях. Причината се корени в изводите от катастрофата от края на октомври и реакциите на производителя Boeing. Това съобщава Reuters.

Българската космонавтика преди четвърт век – Част II

Професор Борис БОНЕВ продължава своя разказ от първо лице за постиженията на българската космонавтика преди четвърт век, като в тази втора и последна част разказва за проекта „Фобoс” и българското участие в него.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 61 (септември 2013 г.)  

Към първа част.

Готов е първият Boeing 737 Max 7

Най-малката версия на поколението Boeing 737 Max бе официално показана в завода в Рентън, Вашингтон. Max 7 се очаква да изпълни първия си полет в близките седмици.

Два успешни старта за Союз-2 в един ден

Ракетата-носител Союз-2 извърши два успешни старта в рамките един ден, като изведе товарите си на зададената орбита. Това стана днес, 4 април 2019 г.

Меню