На косъм, швейцарците одобриха покупката на нов изтребител

447 прочитания

С под 9000 гласа разлика, швейцарските избиратели одобриха покупката на нов многоцелев изтребител за въоръжените сили на страната. Това стана на референдум проведен днес, 27 септември 2020 г.

Предварителните резултати показват, че 1 605 700 швейцарци са гласували в подкрепа на правителственото предложение за стартиране на процедура за покупка на нови многоцелеви изтребители на стойност 6 млрд. швейцарски франка (€5,6 млрд.). Срещу предложението са гласували 1 597 030 швейцарци или разликата е 8670 гласа, според предварителните резултати.

Избирателната активност е била почти 60%, което я прави най-висока от 2016 г. насам.
Резултатите са почти шокиращи, предвид социологическите проучвания, които показваха, че над 58% от швейцарците имат намерение да подкрепят правителственото предложение за покупка на нови изтребители.

В последните седмици, обаче в швейцарското общество се разви сериозен дебат по темата за придобиване на нови изтребители, които да заменят наличните F-5E/F и F/A-18C/D, като започнаха да се изказват мнения, че трябва да се гледа към алтернативи, включително и покупката на по-евтини самолети, от типа на въоръжени учебно-тренировъчни машини.

Географията на вота е изключително ясна, като за решението гласуваха основно по-консервативните немскоезични кантони, а против по-либералните френско и италианоезични кантони.

Основните неправителствени организации и политически партии, които бяха срещу решението, вече обявиха, че ще инициират референдум, след като бъде избран модела нов изтребител и ще се опитат да го блокират на този етап.

Швейцарските власти обявиха намерението си да са проактивни по темата за новия боен самолет, след като през 2014 г. граждански организации инициираха референдум, който отхвърли решението за покупка на Gripen E. Сега правителството само поставя въпроса за публично обсъждане, но с условието, че не се обсъжда конкретния тип, а въобще въпросът дали да се купува нов боен самолет.

Проектът за придобиване на нов боен самолет се нарича Air2030 и предполага покупката на 36 или 40 нови многоцелеви изтребители, които да заменят сега използваните F-5 и F/A-18 (на снимката). Част от проекта е и покупката на нови зенитно-ракетни комплекси, но темата не е част от референдума. Правителството обещава 60% от стойността на програмата да се върне в страната под форма на офсети.

Швейцария планира да получи окончателните оферти от участниците през ноември 2020 г. и да избере новия си изтребител през 2021 г. Подписването на договора трябва да стане през 2022 г., а доставката на първите самолети през 2025 г.

Традиционно в Швейцария различни решения и предложения минават през референдуми, които могат да се инициират, както от правителството, така и от гражданите. През 1993 г. бе направен опит да се забрани на правителството да реализира намерението да купи F/A-18, но тогава 57,2% от швейцарците отхвърлиха предложението. През 2014 г. на гласуване бе подложено решението за покупка на 22 броя Gripen E, като 53,4% от швейцарците бяха против него.

Свързани теми

Предишна публикация
Гърция ще плати €2 млрд. за своите Rafale
Следваща публикация
В Украйна спряха полетите с Ан-26
447 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Тече тренировката „Collector’s Item 17“

Съвместната българо-израелска летателна тренировка „Collector’s Item 17” тече в момента над територията на България. В тренировката взимат участие и италианските изтребителите Eurofighter, които са базирани в момента в Граф Игнатиево.

F-16 за България – между пиленето и рязането

До края на юли 2019 г. България ще е подписала и ратифицирала договора за покупката на осем изтребителя F-16C/D Block 70. И ако политическата воля това да се случи бе предостатъчна, то остават въпросите какво се купува, за колко пари, ще има ли още разходи в близко бъдеще и каква работа ще ни свърши въпросният изтребител.

Президентът Радев: Ще купим малко на брой, скъпи и орязани F-16

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че правителството се готви да подпише сделка за малко на брой F-16, които са скъпи и с орязани способности. Тези негови критики прозвучаха в предаването „Панорама” по БНТ1 днес, 28 юни 2019 г.

Франция и Германия са се споразумели да минат към следващата стъпка в разработката на новия им изтребител

Франция и Германия са постигнали споразумение, да пристъпят към следващата стъпка в процеса за създаване на нов боен самолет за ВВС на двете страни. Това е съобщил френският министър на отбраната Флоранс Парли, цитиран от Reuters.

Меню