Нови сражения между Армения и Азербайджан с участие на авиация

439 прочитания

Нови тежки сражения се разгоряха неочаквано днес, 27 септември 2020 г., между въоръжените сили на Армения и Азербайджан в спорния регион Нагорни Карабах. И двете страни са използвали авиация.

Сраженията са стартирали сутринта, като и двете страни се обвиняват взаимно за началото им. Армения заявява, че азербайджанските сили са стартирали офанзива в някои райони на спорния регион, докато Азербайджан твърди, че арменските сили са започнали артилерийски обстрел, като в отговор армията на Азербайджан е предприела контраофанзива.

Ясно е, че и двете страни са задействали авиация, артилерия и бронирани машини в сраженията, които продължиха през целия ден. Азербайджан заяви, че в края на деня е заел няколко села и височини в спорния район, но от арменското МО отхвърлиха тези твърдения.

Армения официално заяви, че е свалила четири противникови вертолета и още 28 безпилотни апарата, както и че е унищожила 35 бронирани машини от различен тип. От своя страна Азербайджан твърд, че са унищожени 12 арменски зенитни комплекса „Оса”.

Армения признава за 16 убити и 100 ранени свои военнослужещи, а Азербайджан признава единствено за един свален вертолет, но без жертви.

Азербайджанските въоръжени сили публикуваха няколко видеоклипа, заснети от борда на БЛА, на които се вижда, че поне три пускови установки на ЗРК 9К33 „Оса-АКМ” са била унищожена. Много вероятно това да е извършено от въоръжени безпилотни апарати, като анализ на видеокадрите показва, че най-вероятно се касае за турските Bayraktar TB2 използващ малокалибрените боеприпаси MAM-L.

През лятото, сред поредния епизод на сражения в Нагорни Карабах, Азербайджан обяви, че купува неназован тип въоръжени турски БЛА, но няма официални съобщения дали сделката е била приключена. Има подозрения, че при днешните сражения турските Bayraktar TB2 са били оперирани от турски екипажи.

Отделно, през целия ден имаше активност на турски Bayraktar TB2 от собствената им територия, в граничните с Армения зони.

Армения от своя страна публикува множество клипове, на които се вижда унищожаване на азербайджански танкове и БМП, но от клиповете не става ясно как са поразени те. По-късно през деня бе публикувана и компилация с азербайджански жертви и унищожена техника, като в началото на клипа се виждат останки от летателен апарат от неизвестен тип.

След Войната за Нагорни Карабах (1988 – 1994 г.) двете страни влизат в периодични сражения по линията на контрол в спорният регион. Днешните сражения, обаче са най-тежките от 2016 г. насам, като и двете страни използват далекобойна артилерия и ракети, както и голямо количество бронирана техника. Прави впечатление и масовото използване на безпилотни апарати, най-вече от азербайджанска страна.

Свързани теми

Предишна публикация
Курсантите от ВВВУ се заклеха днес
Следваща публикация
Стартира съвместният „ер полисинг” със САЩ
439 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

ВВС избраха доставчик на Bambi Bucket

Военновъздушните сили избраха доставчик на две системи за гасене на пожари от вертолет Bambi Bucket. Това става с решение на командира на ВВС генерал-майор Цанко Стойков от 22 март 2019 г.

98 броя Ми-28НМ за руската армейска авиация

По време на военно-техническия форум „Армия-2019“, провеждан момента във военно-историческия парк „Патриот“ в Кубинка до Москва, руското военно министерство е направило поръчка за 98 щурмови вертолета Ми-28НМ.

Два милиона часа за AW139

Италианският производител на вертолети Leonardo Helicopters (бивш AgustaWestland) съобщи в края на декември 2017 г., че моделът AW139 е надхвърлил границата от два милиона пролетни часа.

Австралия и Германия спряха полетите с Tiger

Австралия и Германия спряха полетите със своите щурмови вертолети Tiger, след катастрофата на германски вертолет от този тип в Мали от 26 юли 2017 г. Причините за инцидента се разследват, но от производителя Airbus Helicopters обявиха, че машината не е безопасна.

Франция и Германия се споразумяха за съвместна работа по няколко военни проекта

Министрите на отбраната на Франция и Германия подписаха меморандуми за разбирателство за съвместна работа по четири проекта в областта на отбраната. Това стана факт днес, 26 април 2018 г., в рамките на изложението ILA, което се провежда в момента в Берлин.

Меню