Курсантите от ВВВУ се заклеха днес

583 прочитания

За първи път, след 22-годишно прекъсване, днес, 28 септември 2020 г., във Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Г. Бенковски“ – Долна Митрополия се състоя тържествен ритуал по полагане на военна клетва. Това съобщиха от МО.

Първите два випуска курсанти, приети след възстановяването на ВВВУ, произнесоха тържествено „Заклех се“ в присъствието на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, който ги поздрави за направения избор.

„Полагането на военна клетва е един акт, който не е формален. Всеки мъж, минал през казармата в недалечното минало, цял живот помни този ден – денят, в който полагаш клетва да служиш на отечеството и ако трябва да се жертваш за него. Този ден ще бъде спомен за целия регион, ще бъде спомен за началото на вашето обучение като офицери в Българските военновъздушни сили“, заяви Каракачанов и допълни, че с възстановяването на ВВВУ една несправедливост от близкото минало е поправена.

В първите два випуска на ВВВУ – випуск 2024 и випуск 2025 са приети 41 курсанти (почти двойно в сравнение с миналата учебна година), от които шест девойки. Те ще се обучават по седем специализации. Студенти в образователна квалификационна степен „Бакалавър“ – редовна и задочна форма, ще се обучават в четири специалности, а в задочна форма студенти ОКС „Магистър“ ще надграждат знанията си също по четири специалности. Професионалният сержантски колеж прие кадети по две специалности.

Въпреки свежите изказвания, това лято се оказа, че ВВВУ не можа да събере желаните 16 човека за най-престижната специалност „летец – пилот”, затова военният министър се принуди да намали приема до 10. Повече за това може да прочетете тук.

Свързани теми

Предишна публикация
Премиерът Борисов заговори за следващите осем F-16
Следваща публикация
Нови сражения между Армения и Азербайджан с участие на авиация
583 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Безмер с 500 полета през 2018 г.

Успешно изпълнение на поставените от Командването на ВВС цели и задачи, въпреки значителното забавяне на възобновяването на плановата летателна дейност отчете База за предно разполагане – Безмер на състоялия се на 14 януари Анализ на подготовката и войсковия ред през 2018 г.

Когато някога авиацията ни беше пропита от романтика

На 10 октомври 2019 г. в ЦВК-София бе представена антологията „Поети, родени да летят”. Организатори бяха Командването на ВВС, Българско Астронавтическо дружество – Пловдив и Издателство „Вион“.

Министър Каракачанов: Част от цените за F-16 са неоправдано високи

Военният министър Красимир Каракачанов отново заяви, че има проблем с цените за покупка на изтребителите F-16, като този път ги определи, като неоправдано високи и даде примери с ненужно обучение, за което американската страна настоявала. Това заяви той днес, 20 май 2019 г., в сутрешния блок на Нова телевизия.

Меню