Хърватското правителство получи т.нар. „последни и най-добри” (best and final offers) в конкурса си за нов изтребител. Това е станало вчера, 11 ноември 2020 г.
Според хърватското МО, оферти са получени от САЩ за нови F-16 Block 70 и употребявани F-16 Block 30, от Франция за употребявани Rafale и от Швеция за нови Gripen C/D. Очаква се процеса на оценяване да приключи до 12 декември, след което докладът от работата на комисията ще бъде даден на правителството и парламента на страната, от които ще се очаква политическо решение, което ще стане факт в началото на следващата година.
По-рано, министърът на отбраната на страната Марио Боножич е разяснил, че от получаването на първоначалните оферти в началото на септември, до сега, е вървял процес на оценка за това дали те отговарят на изискванията.
Не става ясно, къде е офертата на Израел. Страната подаде първоначална оферта за употребявани F-16 Block 30, но сега се съобщава, че финалната оферта за тези самолети е дадена от САЩ.
След провала на предишната процедура, когато САЩ отказаха разрешение за реекспорт израелските F-16 Block 30, сега се твърдеше, че предложението на Израел е съгласувано с американската страна и ще се ползва от съответната поддръжка. Това може да обяснява, защо последната оферта за употребяваните самолети идват от САЩ.
Хърватската процедура върви без да има публично обявен бюджет и брой на желаните изтребители. Неофициално е известно, че се търсят 12 машини, които да заменят същия брой използвани сега МиГ-21 (на снимката). На този фон, икономическата обстановка в страната не е особено добра.
Това е вторият опит на Хърватия да избере свой нов изтребител. През март 2018 г. страната избра офертата на Израел за употребявани F-16C/D Barak, на фона на оферти за нови F-16 от САЩ, нови Gripen от Швеция и употребявани гръцки F-16 Block 30. Основни причини за това, бяха изключително ниската цена на офертата (едва €420 млн.) и обещанията за широко сътрудничество с Израел в областта на отбраната. Сделката обаче бързо забуксува, защото САЩ отказаха да дадат разрешение за реекспорт на изтребителите и в крайна сметка през януари 2019 г. изборът бе анулиран, а процесът рестартиран.