Нов неуспешен старт за Vega

162 прочитания

Втори неуспех за последните си три старта отбеляза европейската ракета-носител Vega. Новият провал стана факт след изстрелване, което стана днес, 17 ноември 2020 г.

Стартът бе осъществен от космодрума Куру, Френска Гвиана в 22,52 часа местно време на 16 ноември (03,52 часа българско време на 17 ноември). Ракетата излетя нормално, като първите ѝ три степени сработиха както трябва.

Според прессъобщение на оператора Arianespace, осем минути след старта, когато е трябвало да се осъществи първото задействане на двигателя на последната степен Avum, се е появила аномалия, която е нарушила траекторията на полет и ракетата, заедно с двата сателита на борда ѝ, е навлязла обратно в атмосферата.

Vega трябваше да изведе на орбита два спътника – SEOSAT-Ingenio, испански сателит за наблюдение на Земята и TARANIS, френски научно-изследователски спътник. Общата им стойност е около $400 млн.

Avum се изработва от Airbus Defence and Space и има украински течногоривен ракетен мотор РД-843. Степента трябваше да включи двигателя си общо четири пъти, за да изведе двата сателита на съответните им орбити.

През юли 2019 г. Vega претърпя още един провал. Тогава отказа втората степен на ракетата, което доведе до загуба на товара – разузнавателен сателит за ОАЕ.

От 2012 г. досега Vega е направила 17 старта – 15 от тях са успешни. Следващият старт се планираше за първото тримесечие на 2021 г.

Vega е четиристепенна ракета-носител от лекия клас. Първите три степени са твърдогоривни. Ракетата е предназначена да извежда на ниска околоземна орбита товари до два тона. Vega e разработка на италианската космическа агенция, като останалите около 1/3 разходи по програмата са поети от Франция, Испания, Белгия и Швеция. Оператор на ракетата е Arianespace.

Свързани теми

Предишна публикация
Отказът на ракетата Vega се корени в човешка грешка
Следваща публикация
Crew Dragon се скачи успешно с МКС
162 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Подписването на договора за разработка на FCAS може да се забави

Подписването на договора за разработката на френско-германския боен самолет от следващо поколение FCAS може да се забави, защото двете страни не могат да постигнат съгласие за експортните режими за въоръжението, което ще създадат, както и за това как да изглежда програмата за създаване на нов основен боен танк. Това съобщава германският бизнес вестник Handelsblatt.

Екипажът на Союз МС-07 се завърна на земята

55-ият екипаж на Международната космическа станция (МКС) успешно се завърна на Земята. Спускаемата капсула на космическия кораб Союз МС-07 се приземи успешно в Казахстан днес, 3 юни 2018 г., следобед.

Меню