Dassault и Airbus в съперничество за това, кой ще бъде лидер в разработката на новия европейски изтребител

196 прочитания

Европейските самолетостроителни компании Airbus и Dassault вече започват да си съперничат за това, коя от тях ще поеме водещата роля в проекта за създаване на европейски изтребител от следващо поколение. Това съобщава Reuters.

През юли 2017 г. правителствата на Франция и Германия официално се споразумяха да работят заедно за създаване на боен самолет от следващо поколение, в светлината на опита на двете страни да задълбочат връзките вътре в Европейския съюз след оттеглянето на Великобритания.

Проектът, който в крайна сметка трябва да замести сега използваните Rafale и Eurofighter, вероятно няма да включва само пилотируема платформа, но и безпилотен апарат.

Основна роля в създаването на новия изтребител ще играят Dassault и Airbus. След първоначалното споразумение не е имало много официални разговори по темата, съобщава Reuters. Франция и Германия се споразумяха до средата на 2018 г. да приемат пътната карта на проекта.

Airbus обаче вече започва да дава заявки, че иска да бъде водещата компания в проекта. Изпълнителният директор на Airbus Defense & Space Дирк Хоке вече заяви, че компанията му, която е част от Airbus, е най-подходяща да води бъдещия проект.

Абсолютно същото изказване прави и изпълнителният директор на Dassault Ерик Трапие, който каза, че компанията му ще бъде „естествен лидер” в проекта, тъй като има огромен опит в строителството на бойни самолети.

В същото време Хоке заявява, че проектът трябва да се ускорява за да не става Европа зависима от американска военна техника, особено в светлината на нужда от намиране на заместник за германския флот от изтребители-бомбардировачи Tornado около 2025 г.

За Хоке, покупката на американски бойни самолети ще отслаби европейската отбранителна индустрия, която ще е все по-зависима от американски технологии, които не се споделят с европейските съюзници.

Избирането на основен изпълнител за бъдещия европейски изтребител може да се превърне в още по-сложен въпрос, ако към Германия и Франция се присъединят и други страни от ЕС.

Свързани теми

Предишна публикация
Турция разработва по-тежък боен вертолет
Следваща публикация
САЩ може да разреши експорта на F-35 в ОАЕ
196 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Гърция ще купи още шест Rafale

Гърция ще купи още шест многоцелеви изтребителя Dassault Rafale. Това съобщи гръцкият премиер Кириакос Мицотакис.…

Airbus получи 120 поръчки за A220

Европейският самолетостроител Airbus е получил общо 120 твърди поръчки за двудвигателния тяснофюзелажен лайнер A220. Това обяви компанията непосредствено след Нова година, като сделките са били финализирани в края на декември 2018 г.

Франция изпита успешно новия софтуерен стандарт за Rafale

Френската агенция по въоръжението (DGA) съобщи, че са приключени изпитанията на новия софтуерен стандарт F3-R предназначен за многоцелевия изтребител Dassault Rafale. Договорът за неговата разработка бе сключен в началото на 2014 г.

Eurofighter ще бъде обновен

Eurofighter ще бъде обновен за да пасне по-добре на германското изискване за подмяна на изтребителите-бомбардировачи Tornado и за да се повишат експортните му шансове. Това съобщава Flightglobal.

Airbus очаква нови германски поръчки за Eurofighter

Airbus Defense and Space очаква в скоро време допълнителни поръчки от Германия за Eurofighter и разчита на повече инвестиции в европейските отбранителни компании. Това заявява изпълнителният директор на компанията Дирк Хоке в интервю за германския вестник Handelsblatt.

Меню