Dassault и Airbus в съперничество за това, кой ще бъде лидер в разработката на новия европейски изтребител

197 прочитания

Европейските самолетостроителни компании Airbus и Dassault вече започват да си съперничат за това, коя от тях ще поеме водещата роля в проекта за създаване на европейски изтребител от следващо поколение. Това съобщава Reuters.

През юли 2017 г. правителствата на Франция и Германия официално се споразумяха да работят заедно за създаване на боен самолет от следващо поколение, в светлината на опита на двете страни да задълбочат връзките вътре в Европейския съюз след оттеглянето на Великобритания.

Проектът, който в крайна сметка трябва да замести сега използваните Rafale и Eurofighter, вероятно няма да включва само пилотируема платформа, но и безпилотен апарат.

Основна роля в създаването на новия изтребител ще играят Dassault и Airbus. След първоначалното споразумение не е имало много официални разговори по темата, съобщава Reuters. Франция и Германия се споразумяха до средата на 2018 г. да приемат пътната карта на проекта.

Airbus обаче вече започва да дава заявки, че иска да бъде водещата компания в проекта. Изпълнителният директор на Airbus Defense & Space Дирк Хоке вече заяви, че компанията му, която е част от Airbus, е най-подходяща да води бъдещия проект.

Абсолютно същото изказване прави и изпълнителният директор на Dassault Ерик Трапие, който каза, че компанията му ще бъде „естествен лидер” в проекта, тъй като има огромен опит в строителството на бойни самолети.

В същото време Хоке заявява, че проектът трябва да се ускорява за да не става Европа зависима от американска военна техника, особено в светлината на нужда от намиране на заместник за германския флот от изтребители-бомбардировачи Tornado около 2025 г.

За Хоке, покупката на американски бойни самолети ще отслаби европейската отбранителна индустрия, която ще е все по-зависима от американски технологии, които не се споделят с европейските съюзници.

Избирането на основен изпълнител за бъдещия европейски изтребител може да се превърне в още по-сложен въпрос, ако към Германия и Франция се присъединят и други страни от ЕС.

Свързани теми

Предишна публикация
Турция разработва по-тежък боен вертолет
Следваща публикация
САЩ може да разреши експорта на F-35 в ОАЕ
197 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Германия и Норвегия поръчват съвместно пет танкера A330 MRTT

Германия и Норвегия поръчват съвместно пет въздушни танкера Airbus A330 MRTT в рамките на програмата за съвместна експлоатация под шапката на НАТО и ЕС. До момента в програмата участваха Холандия и Люксембург с две машини.

Airbus загатна за нова версия на A321neo

Новият главен продавач на Airbus Кристиян Шерар намеква, че в момента компанията му започва да продава вариант на A321neo с още по-голяма далечина на полет. Това казва той пред Reuters.

Германия прави скоро следващата стъпка в процеса за замяна на Tornado

До края на 2018 г. се очаква германското МО да анонсира следващата стъпка в процеса по избор на заместник на 85-те изтребители-бомбардировачи Tornado, които в момента са на въоръжение в Луфтвафе. Това съобщава Reuters.

Меню