Нови стъпки към блокирането на сделката с ОАЕ за F-35

248 прочитания

В Сената на САЩ бе внесен законопроект, който да блокира мегаоръжейната сделка с Обединените арабски емирства (ОАЕ), която включва F-35, безпилотни апарати и голямо количество боеприпаси. Това съобщава Reuters.

Законопроектът е внесен от двама члена на Демократическата партия и един републиканец, което е важен символ, че неодобрението за сделката идва от двете основни партии в страната. Това е поредния сигнал от Конгреса на САЩ, че сделката с ОАЕ повдига твърде много въпроси, а администрацията на президента Тръмп не се старае да им отговоря ясно.

Притесненията са по няколко линии – застрашаване на военното превъзходство на Израел в региона, изтичане на американски военни технологии към Китай и Русия и използване на въоръжението за целенасочени удари срещу цивилни в Йемен.

Американското законодателство предлага сложна процедура за блокирането от Конгреса на оръжейна сделка, която вече е минала през одобрението на Държавния департамент. Законопроектът за това трябва да мине гласуване в двете камари на Конгреса – Сената и Камарата на представителите. Републиканците в момента контролират Конгреса, а Демократите Камарата на представителите.

Президентът Тръмп, обаче има право на вето, а дори и то да бъде преодоляно, той може да откаже да заобиколи блокадата, както вече направи на няколко пъти, отново във връзка с оръжейни сделки за страни от Близкия изток.

Все пак, администрацията на Тръмп има два месеца да реализира сделката, преди на власт да дойде избрания за следващ президент Джо Байдън. Засега, не е ясно какво е отношението на Байдън към сделката, чиято стойност почти достига $24 млрд. Той може директно да я зачеркне или да я прокара с лекота.

През миналата седмица администрацията на Тръмп информира Конгреса, че смята да реализира сделка за 50 броя F-35A, 18 безпилотни самолета от висок клас MQ-9B Reaper и няколко хиляди управляеми боеприпаса „въздух – въздух” и „въздух – земя”.

Свързани теми

Предишна публикация
Великобритания обеща инвестиции в проекта Tempest
Следваща публикация
Швейцария получи финални оферти за нов изтребител
248 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Хърватска иска от Украйна да подмени част от доставените МиГ-21

Хърватското Министерство на отбраната официално е поискало от Украйна да замени четири от доставените изтребители МиГ-21бис, тъй като те не отговарят на договорените условия. Това съобщава хърватският вестник Jutarnji List.

Полковник Русев: Решението за изтребителя бе политическо, експертизата бе игнорирана

Заместник-командира на авиобаза Граф Игнатиево полковник Николай Русев директно заяви, че решението за покупката на F-16 е било чисто политическо и експертното мнение не е било зачетено. Това каза той днес, 29 май 2019 г., в ефира на БНТ1.

МО търси пиросредства за военната авиация

Министерство на отбраната пусна на 17 януари 2018 г. процедура за възлагане на обществена поръчка за доставка на пиросредства в интерес на бойната авиация на България. Стойността на договора може да достигне до 1,05 млн. лева без ДДС.

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Споровете около въздушния бой от 27 февруари продължават

Споровете за резултатите от въздушния бой между изтребители от Пакистан и Индия, който стана факт на 27 февруари 2019 г., продължават. Днес, 5 април, бяха извадени нова порция от доказателства, които влизат в противоречие едни с други.

Меню