SpaceX изстреля успешно първия товарен космически кораб Cargo Dragon за Международната космическа станция (МКС). Това стана днес, 6 декември 2020 г.
Стартът стана в 11,17 часа местно време (18,17 часа българско време) от космическия център Кенеди. Изстрелването бе отложено веднъж, заради неподходящи метеорологически условия.
Новият Cargo Dragon бе изведен на орбита от ракета-носител Falcon-9 Block 5, чиято първа степен е летяла три пъти преди това. Космическият кораб се отдели от ракетата след 12 минути, а първата степен се приземи успешно на безекипажна баржа в Атлантическия океан.
Dragon is flying solo and is en route to the @Space_Station, with arrival slated for Monday, Dec. 7, at about 1:30pm ET. Live NASA TV coverage will begin at 11:30am ET: https://t.co/zzcCllHi0x pic.twitter.com/u5gRKnDhMC
— NASA (@NASA) December 6, 2020
Това бе 100-ният успешен старт за Falcon 9 и 68-ото успешно приземяване на първата степен на ракетата.
Мисията, която е известна като CRS-21, цели доставка на 2972 kg от товари до МКС. Те се носят, както в херметичната капсула, така и в нехерметизирания багажник. Планира се космическият кораб да се скачи със станцията около 20,30 часа българско време на 7 декември.
Най-големият единичен товар, който CRS-21 носи е въздушният шлюз Bishop построен от компанията Nanoracks. Той ще се използва за изстрелване на микросателити от борда на МКС и чрез него ще могат да се поставят експерименти в космоса.
A Nanoracks airlock will ride to the International Space Station in the trunk of SpaceX’s Cargo Dragon capsule set for launch today.
The Bishop airlock will deploy small satellites, provide a base for experiments, and dispose of trash.
?: @Nanorackshttps://t.co/SjYxyJa9Ju pic.twitter.com/oYLyxQsclz
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) December 6, 2020
Мисията CRS-21 е първата, която SpaceX изпълнява в рамките на програмата Commercial Resupply Services phase 2. Договорът за това бе сключен през юли 2016 г. и гарантира на компанията минимум шест полета.
Cargo Dragon се базира на пилотируемата версия Crew Dragon. Основната разлика е, че липсват седалки за екипажа, няма прибори за управление и няма двигателите SuperDraco, осигуряващи отделянето от ракетата-носител в случай на аварийна ситуация. В сравнение с първото поколение товарен Dragon, който се използваше до момента, новият кораб има 20% повече полезен обем.
Освен това новият кораб може да остава на орбита до 75 дни, в сравнение с едва 35 при първото поколение. Той може и да се скача с МКС в автоматичен режим, за разлика от Dragon, който трябваше да бъде придърпван и скачен с помощта на роботизирана ръка. Корабът ще може да се ползва до пет пъти и ще се приводнява в Атлантическия океан до Флорида, а не в Тихия до Калифорния.