Саудитска арабия получи всичките си F-15SA

407 прочитания

Доставката на всички 84 броя многоцелеви изтребителя F-15SA за Саудитска арабия е вече приключена. Това са съобщили от ВВС на САЩ, които осигуряват логистично операцията.

Съобщението на Центъра за управление на жизнените цикли от състава на ВВС на САЩ е от 10 декември 2020 г., но самото предаване на последните изтребители вероятно е станало на по-ранна дата.

През декември 2011 г. Саудитска арабия сключи сделка за покупката на 84 Boeing F-15SA и модернизация на 66 от наличните F-15S до стандарт сходен с новопроизведените F-15SA. Финалната стойност на сделката не бе обявена, но през октомври 2010 г. бе обявена, че потенциално ще струва $29,432 млрд. Реално е платено с около 10 – 20% по-малко.

Първият новопроизведен F-15SA извърши първи полет през февруари 2013 г. По предварителен график, всички 84 самолета трябваше да бъдат доставени между края на 2014 и началото на 2018 г., но в действителност графикът не бе спазен.

Доставката на новопроизведените F-15SA стартира чак през декември 2016 г. Тогава бяха получени от саудитците и първите модернизирани F-15S. Причините за това са комплексни – през 2015 г. се появи информация, че има сериозни технически проблеми с електродистанционната система за управление на F-15SA. Имаше и данни за други технически трудности, включително с новата авионика и новото ракетно въоръжение.

От Саудитска арабия се съмняваха, че причините за забавените доставки са чисто политически, най-вече заради участието на страната във войната в Йемен. Действително, първите F-15SA се оказаха в страната в последните седмици на мандата на президента Обама.

F-15SA е далечно развитие на двуместния F-15E. Версията SA (Saudi Advanced) има електродистанционна система за управление, AESA радар APG-63(v)3, нова система за самозащита DEWS, инфрачервена система за обзор и нова пилотска кабина.

F-15S е опростена версия на F-15E, която Саудитска арабия получава между 1996 и 1998 г. в 72 броя. След модернизацията, тя ще е практически същата, като SA. При работата, която се извършва в арабската страна, се подменят и крилата на изтребителите и предните части на фюзелажите, което фактически занулява ресурса им. Очаква се програмата да приключи към средата на 2026 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Гърция подписва за Rafale до дни
Следваща публикация
Сърбия показа новата си ракета „въздух – земя”
407 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Шведското правителство: Отговаряме на изискванията и сме под бюджета от 1,5 млрд. лева

Шведското предложение отговаря на всички изисквания и е под бюджета от 1,5 млрд. лева без ДДС. Това се казва в позиция на шведската държавна Агенция за отбранително имущество (FMV) публикувана днес, 22 декември 2018 г.

Остри дебати в Парламента около доклада на „Комисията „Gripen”

В жалък политически цирк се превърнаха дебатите в Народното събрание около доклада на Временната парламентарна комисия за проучване на изпълнението на процедурата по избор на нов боен самолет, които се проведоха днес, 5 октомври 2017 г.

Макс 2019 4 х Су-57

С официално означение, но и с много неизвестни

Новият руски изтребител от следващо поколение ще получи официалното цифрово означение Су-57. Това беше потвърдено от главнокомандващия руските Въздушно-космически сили (ВКС) генерал-полковник Виктор Бондарев в началото на август. Новините около самолета в последните месеци не са много (поне сериозните новини), а и неизвестните и спекулациите около него остават и сигурно положението ще продължи така поне две или дори три години.

Покупката на изтребители е фарс

През юли Словакия избра да купи 14 броя F-16 Block 70/72 на стойност от малко под €1,6 млрд. Ситуацията там придоби неочакван обрат, когато на 30 ноември 2018 г. словашкото МО съобщи, че е подписало договори за покупката, а по-късно същия ден министър-председателя на страната заяви, че тези договори са невалидни, защото не те не са били съгласувани. Индикациите, че вътре в коалиционното словашко правителство има много противоречия, включително и за покупката на изтребители, са много.

Меню