Руското МО успешно изстреля от космодрума Плисецк тестово новата тежката ракета-носител Ангара-А5. Това стана днес, 14 декември 2020 г.
Стартът е станал в 08,50 часа московско време (07,50 българско време) и е изпълнен от разчет на руските Космически войски. Ракетата е носила на борда си габаритно-масов макет на сателит. 12 минути и 28 секунди след старта последната степен „Бриз-М” с макета се е отделил от ракетата-носител.
От руското МО съобщиха по-късно, че макетът на спътника успешно е бил изведен на зададената геостационарна орбита.
Стартът е едва вторият в историята на Ангара-А5. Единственият предишен старт бе реализиран преди почти точно шест години – на 23 декември 2014 г. Той също бе успешен и също бе с макет на сателит.
Ръководителят на „Роскосмос” Дмитрий Рогозин е заявил, че в последните шест години е работено по подобрението на Ангара-А5, като в момента се вижда, че резултатите са повече от добри.
Рогозин е потвърдил, че за 2021 г. се планират два експериментални старта на Ангара-А5. Предполага се, че един от стартовете ще е с нова последна степен – „Персей”. Също така е известно, че при един от тези стартове ще се изстреля реален комуникационен сателит.
Ангара-А5 е представител на семейството ракети-носители „Ангара”, което се изгражда около модулите УРМ-1 и УРМ-2. В зависимост от броя модули, се получават ракети с различни характеристики. Ангара-А5 има пет модула УРМ-1, всеки от който се задвижва от един ракетен двигател РД-191 и един модул УРМ-2, който изпълнява ролята на втора степен.
Ангара-А5, която може да извежда товари с маса 24,5 тона на ниска околоземан орбита, трябва да замести сега използваната тежка ракета-носител „Протон-М”. Русия има споразумение с Казахстан да изстрелва този тип от Байконур до 2025 г. След това се предполага, че ще се премине на Ангара-А5, които ще се изстрелват от руските космодруми Плисецк и Восточний.
Семейството „Ангара” се разработва от 90-те години на миналия век с цел подмяна флота от ракети-носители, които Русия използва. Програмата, обаче върви повече от мудно, като единствените други изстрелвания са от 2014 г. – през юли има успешен пуск на Ангара-1.2ПП и споменатото вече изстрелване на Ангара-А5 през декември.