ПСС: С вертолет спасителната акция в Стара Планина щеше да трае час и половина

333 прочитания

Спасителната акция, която Планинската спасителна служба (ПСС) проведе на 2 януари 2021 г., в Стара планина можеше да трае час и половина с помощта на спасителен вертолет, а не почти 11 часа. Това заяви директорът на службата Емил Нешев в предаването „Тази сутрин” по bTV.

„Темата е изключително болезнена за планинските спасители. Всичко, което направихме вчера е в рамките на почти 11 часа – за да окажем помощ на четирима човека. Всичко това, при наличие на добре работеща HEMS система, можеше да приключи за не повече от час и половина. Не знам как са се чувствали пострадалите в цялото това време, докато достигнем до тях, докато ги обработим, докато ги свалим до линейките. Да не говорим за рисковете, в които се поставят самите спасители, толкова дълго време да са в толкова тежки условия. Смятам, че отговорните лица и институции трябва да вземат мерки. Това е поредният случай, в който липсата на хеликоптери се отразява до такава степен на нашата работа”, разказа Нешев.

Вчера в Стара планина станаха няколко инциденти с туристи, при което един човек загина, а четирима пострадаха тежко и трябваше да се свалят със спасители от планината.

„Това, което правим не отговаря на никакви световни и европейски стандарти”, обясни Нешев за продължителната спасителна акция.

Според директорът на ПСС, за да работи една система за спешна медицинска помощ по въздуха (HEMS) нормално, трябва да има шест бази, които да покрият цяла България. Не само за случаите на пострадали в планината, а за всеки случай, в които има нужда от спешен транспорт и оказване на бърза специализирана медицинска помощ.

Нешев каза, че знае за инициативата за покупката на един вертолет за HEMS, което обаче няма да се реализира скоро.

„Аз чувам че ще стане през 2023 г. А до тогава? Колко човека трябва да умрат, колко хора още трябва да страдат? Какво трябва да се случи до тогава?”, попита той.

Директорът на ПСС отбеляза, че за тази тема се говори, когато се случат такива инциденти. Няколко дни след това, тази тема спира да се коментира, а според него това трябва да се говори непрекъснато.

В последните месеци темата за липсата на специализирани вертолети, които да оказват спешна помощ от въздуха, не стихва. Първо, през септември 2020 г. бе решено да се пренасочат 20 млн. лева от оперативна програма „Региони в растеж” за покупката на поне един вертолет за HEMS. Това стана, след като в края на 2019 г. ПСС също се оплакаха от липса на такива вертолети, а вертолет на „Авиоотряд 28” евакуира по въздуха председателя на парламента Цвета Караянчева, което пострада леко след автомобилна катастрофа.

През ноември, обаче депутатите от управляващото мнозинство отхвърлиха предложението на депутат от БСП за отпускане на допълнителни 25 млн. лева за покупка на медицински вертолети. Малко по-късно, от Президентството предложиха изграждането на цялостна система за HEMS в рамките на националния план за справяне с кризата причинена от пандемията от COVID-19.

За да е какафонията пълна, малко преди Коледа, премиерът Борисов заговори за ремонт на старите военни вертолети Ми-14, които трябвало да се използват за операции по HEMS. Идея, която предизвика искрена почуда със своята абсурдност.

Свързани теми

Предишна публикация
Израел ще поддържа учебния център на гръцките ВВС
Следваща публикация
Български C-27J пренесоха хуманитарна помощ за Хърватия
333 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

САЩ ще предоставят три UH-60 на Албания

САЩ ще дарят три употребявани транспортни вертолета UH-60 Black Hawk на Албания. Това е съобщил министъра на отбраната на страната Олта Джачка.

Министър Каракачанов: Вероятната причина за катастрофата е технически проблем

Вероятната причина за катастрофата с вертолет Ми-17 от състава на ВВС на България е техническа неизправност. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов на брифинг в авиобаза Крумово, който се проведе в ранните часове на 12 юни 2018 г.

Полша купува AW101

Полша ще подпише договор с Leonardo Helicopters за покупката на тридвигателните вертолети AW101, които ще се използват от полските ВМС за борба с противникови подводници.

Четирима кандидати за ремонта на Ми-17 и Ми-24

Четири компании са кандидати за обществената поръчка за ремонта на два вертолета Ми-17 и четири броя Ми-24. Това се вижда от протокол от работата на комисията, оценяваща офертите, публикуван на сайта за обществени поръчки на МО вчера, 9 октомври 2018 г.

Меню