Президентът Байдън няма да връща Турция в програмата F-35

223 прочитания

Администрацията на новия американски президент Джо Байдън няма намерение да връща Турция обратно в програмата F-35. Това съобщава Defense One.

„Турция е стар и ценен член на НАТО, но нейното решение да купи С-400 е несъвместимо с ангажиментите на страната, като съюзник на САЩ и член на НАТО. Няма промяна в позицията ни. Зенитните системи С-400 са несъвместими с F-35 и заради това Турция е извън програмата. Ние приканваме Турция да свали от въоръжение С-400”, заявява говорителят на Пентагона Джон Кирби.

Това показва, че поне в момента, Байдън няма намерение да промени линията, която бе заложена от администрацията на президента Тръмп. Турция бе изгонена от програмата F-35 през юли 2019 г.

„Турция имаше множество възможности да купи ЗРК Patriot от САЩ, но вместо това купи С-400, от което Русия печели финанси и влияние”, допълва още Кирби.

През миналия октомври Турция успешно тества своя комплекс С-400, като извърши реални стрелби с него. Това накара администрацията на Трумп да наложи конкретни санкции срещу страната.

Турция имаше намерение да купи поне 100 броя F-35A, като към момента в който тя бе изхвърлена от програмата бе заявила 30 машини и бяха построени шест самолета. Турски екипажи дори бяха започнали да се обучават на новата машина.

В същото време, турската индустрия също започва да се изважда от програмата, като последните части произведени там ще се вложат в новопостроените F-35 през 2022 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Хърватия пак забавя избора на нов изтребител
Следваща публикация
Чешкото МО бе глобено за покупката на вертолети от САЩ
223 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Словакия вероятно отлага покупката на нов изтребител

Словакия ще отложи вероятно придобиването на нов изтребител, на фона на желанието за повече внимание за модернизацията на сухопътните войски на страната. Това е заявил министърът на отбраната на страната, цитиран от Reuters.

Gripen C/D ще се развива поне до 2050 г.

Saab има намерение да развива Gripen C/D поне до 2050 г., като е уверена в способностите на този изтребител, особено в конфигурацията, която се предлага на България – MS 20 с радар PS-05/A Mk. 4. Това разказва Матс Торбьорнсон, тест пилот в Saab и продуктов мениджър за Gripen, с който разговаряхме за способностите на изтребителя и неговата перспектива в близките години.

Министър Каракачанов: 8 – 9 нови самолета няма да решат проблемите на военната авиация

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че придобиването на 8 – 9 нови изтребители няма да решат генерално проблемите на военната авиация. Това каза той днес, 28 август 2018 г., пред журналисти, докато наблюдаваше бойните стрелби на военната авиация на полигона в Шабла.

Около руските двигатели за МиГ-29 възникнал и проблем със смазочните материали

Около 10-те двигателя РД-33, които България получи от Русия, е възникнал и проблем със специално масло, което подлежи на контрол от руските държавни експортни органи. Това се чете в стенограмата от заседанието на Комисията по отбрана в Народното събрание, проведена на 9 ноември.

САЩ може да разреши експорта на F-35 в ОАЕ

Обединените арабски емирства (ОАЕ) може да получи разрешение да купи многоцелевия изтребител от следващо поколение F-35. Това съобщава Defense News.

Меню