Виетнам купува L-39NG

426 прочитания

Виетнам купува 12 броя учебно-тренировъчни самолета Aero Vodochody L-39NG. Това съобщи днес, 15 февруари 2021 г., един от собствениците на производителя.

Съобщението дойде от чешката компания Omnipol, която през миналото лято се сдоби с 49% от самолетостроителя. Другите 51% са притежание на унгарския предприемач Андраш Томбор.

Машините ще бъдат доставени между 2023 и 2024 г. Пакетната сделка включва освен 12-те самолета и обучение за летателен и технически състав, тренажорен комплекс, логистика, наземно оборудване и други съпътстващи стоки и услуги.

Стойността на сделката не се съобщава.

Виетнамските ВВС стар клиент на класическия L-39. Те получават общо 31 броя L-39C, от които експлоатират около 25 и в момента. Беше известно, че от няколко години азиатската страна проучва опции за покупка на нов реактивен учебно-тренировъчен самолет.

Президента на Omnipol Иржи Подпера е отбелязал, че сделката е изключително важна и ще представлява най-големият оръжеен експорт за чешка компания в последните години.

През септември 2020 г., самолетът получи типова сертификация от чешкото МО, което дава зелена светлина за стартиране на експлоатацията му. Към момента, обаче, твърдите заявки са само четири – за сенегалските ВВС. Отделно 12 и съответно 10 самолета са договорени с частните доставчици на военни услуги RSW Aviation и SkyTech, но финална договорка там все още няма.

L-39NG усилено се предлага на Унгария и Словакия, като се очаква и Чехия да купи известно количество от него в близко бъдеще.

Проектът L-39NG бе стартиран на изложението във Фарнбъроу през лятото на 2014 г. Промените в класическия дизайн на L-39 са няколко. Първо, самолетът се задвижва от модерния реактивен двигател Williams International FJ44-4M (тяга от 1700 kgf), който има цифрово управление. Новият мотор има редица предимства пред сега използвания АИ-25ТЛ – той ускорява по-бързо, има по-нисък горивен разход, няма нужда от спомагателна силова установка, има значително по-голям ресурс и по-евтина поддръжка. Освен това самият двигател е с около 100 kg по-лек, плюс още толкова от премахването на някои ненужни системи използвани от АИ-25, води до олекотяване на самолета със 200 kg.

Крилото е ново, при него се използват частично композитни материали и в него има горивни резервоари (а не в краищата му, както е при сегашните L-39). Авиониката е нова на компанията Genesys Aerosystems – дисплеи в пилотската кабина, съвместими с очила за нощно виждане, модулен архитектура и възможност за виртуален тренинг. Нов е и фанара на пилотската кабина, като той ще осигурява по-добра видимост. Самолетът ще има пет точки за окачване на въоръжение (четири под крилото и една под фюзелажа) и ресурс от 15 000 часа.

Повече за L-39NG може да прочетете тук.

Свързани теми

Предишна публикация
Фотография на първия турски MFI-395 Super Mushshak
Следваща публикация
Израел одобри 9-милиарден план за обновяване на ВВС
426 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Ден на отворените врати в Долна Митрополия

С много настроение премина Денят на отворени врати, организиран от ВВУБ „Георги Бенковски” по случай Международния ден на детето. Той се проведе днес, 1 юни 2018 г. Това съобщават от учебната авиобаза.

Курсанти с първи самостоятелен полет

Първокурсниците от факултет „Авиационен” на НВУ „Васил Левски” изпълниха първия си самостоятелен полет. Това съобщават от Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски”.

МО пусна обществена поръчка за поддръжката на L-39

Министерство на отбраната стартира процедура за възлагане на обществена поръчка за рамково споразумение за логистичната поддръжка на учебно-тренировъчните самолети L-39ZA от състава на българските ВВС. Решението за това е от 9 май, а процедурата е публикувана днес, 15 май 2018 г.

Меню