ВВС на САЩ тестваха F-15E в ролята му на „камион за бомби”

340 прочитания

ВВС на САЩ тестваха ударния самолет F-15E в ролята на платформа за превозване на управляеми боеприпаси до предни площадки за разполагане. За експериментът съобщиха от американските военновъздушни сили.

На разпространената фотография се вижда лявата страна на F-15E. На точките за окачване на конформния му резервоар са поставени шест 227-kg управляеми бомби GBU-38/B JDAM. В съобщението се казва, че F-15E от състава на 85-та ескадрила за изпитания и оценки е летял в тази конфигурация, като целта е била да се демонстрира възможността самолетът да превозва до 15 броя управляеми боеприпаса от семейството JDAM – 12 по конформните резервоари и още три под фюзелажа и/или крилото.

Шестте GBU-38 са поставени на два реда по три. Стандартно F-15E носи по три управляеми боеприпаса, като горната редица не е окабелена за използване на „умни“ бомби. Изпитанията, обаче са имали за цел да се покаже, че самолетът може да се накичи с боеприпаси, които той да превози до площадка за предно разполагане, където те да се разпределят на други бойни самолети, включително F-35 и F-22.

При опериране от предни площадки, управляемите боеприпаси стандартно се превозват от военно-транспортен самолет C-130 (поне два) и се сглобяват на място. ВВС на САЩ сега тества други методи, в рамките на концепцията Agile Combat Employment (гъвкаво бойно разполагане). При нея, бойните самолети трябва да се разпръснат на по-малки и лошо оборудвани площадки, от където да оперират продължително време. Пентагонът иска да използва подобен прийом за да се противопоставя на Китай в азиатско-тихоокеанския регион.

Свързани теми

Предишна публикация
Още живот за българските Су-25
Следваща публикация
Loyal Wingman на Boeing изпълни първи полет
340 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

x-37b_otv-6

САЩ отново изстреляха X-37B

Експерименталната безпилотна совалка Boeing X-37B бе изведена отново на орбита. Това стана днес, 17 май…

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Меню