Каракачанов: Нито преговаряме, нито разговаряме за още F-16

288 прочитания

Военният министър отказа да дава информация на депутатите за финансовите рамки, които САЩ са дали за покупката на следващите осем F-16

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов отрече да са водени каквито и да е преговори или разговори във връзка с придобиването на още изтребители F-16. Това той направи в рамките на отговор на парламентарен въпрос.

„Министерство на отбраната не е в процес, нито на разговори, нито на преговори с правителството на САЩ за придобиването на още осем самолета F-16 Block 70. Това ще е задача на някое от следващите народни събрания и правителства на страната”, пише Каракачанов в отговор, който е депозиран в Народното събрание на 15 март 2021 г.

Отговорът е към питане на депутата от БСП Николай Цонков, който иска да знае какво предложение за закупуване на F-16 е получен от САЩ в резултат на разговорите, които инициира премиерът Борисов миналата есен. Депутатът иска да знае какви са общите условия и финансовите рамки, които са дадени от американската страна.

Министър Каракачанов, обаче не дава информация за финансовите условия, които са дадени от САЩ, но атакува депутата, като заявява, че въпросът му сочи сериозно неразбиране на процеса за придобиване на въоръжение от САЩ. Военният министър се ограничава с обяснението, че приетият от Народното събрание през 2018 г. инвестиционен проект говори за покупка на 16 многоцелеви изтребителя, разделени на два етапа. Първият етап бе реализиран с подписването на договора от юли 2019 г., а вторият трябва да започне с приключването на първия етап, което се чака през 2024 г.

В тази връзка, през август 2020 г. България е изпратила запитване за цените и наличностите (LOR for Price and Availability) за доставка на още осем броя F-16 Block 70 със съпътстващо оборудване и въоръжение, включително и високоточно оръжие „въздух – земя”. Доставките на въпросните самолети се предвижда за 2024 – 2025 г., според запитването.

Каракачанов завършва с това, че американският отговор няма никакъв обвързващ характер, но получената информация може да се използва за писане на Проект за инвестиционен разход, който трябва да се приеме от Министерския съвет и Народното събрание, преди да се стартират конкретни преговори. Министърът на отбраната отново подчертава, че всички тези действия ще се извършват от някои следващи парламенти и правителства.

Информацията, обаче ще се използва и за изготвянето на Плана за развитие на въоръжените сили до 2026 г.

Макар министър Каракачанов да бяга от основния въпрос свързан с ориентировъчната цена, която САЩ дава за следващите F-16, в отговора му има интересна информация. Става ясно, че България е заявила управляемо въоръжение „въздух – земя” – нещо, което бе орязано от покупката на първите осем машини.

Интересен е и срока за доставка – 2024 – 2025 г. Ако този срок ще се спазва, то поръчката за новите самолети трябва да стане факт в следващите 12 – 18 месеца. Подобен замисъл се чете и в средносрочната бюджетна прогноза, която правителството публикува през октомври 2020 г. В нея се вижда, че през 2023 г. по проекта за придобиване на нов изтребител трябва да се вложат 1,18 млрд. лева. Тъй като бюджетната прогноза е до 2023 г., не става каква е сума, която се планира за следващите изтребители, поне от гледна точка на финансовото министерство.

Така, предвид предизборната обстановка и нееднозначните мнения за покупката на първите осем F-16, е разбираемо, че Каракачанов бяга от темата, но е видимо, че настоящото политическо ръководство на МО е заложило основата за не толкова далечната покупка на още американски изтребители. Както, обаче посочва Каракачанов в отговора си към народните представители, това е в рамките на заложения през 2018 г. инвестиционен проект.

Пълният текст на въпроса на депутата от БСП и отговора на Каракачанов, може да прочетете тук. 

Свързани теми

Предишна публикация
Генерал Русев: През 2021 г. ни предстоят много сериозни задачи
Следваща публикация
МО прекрати обществената поръчка за поддръжка на самолетите Pilatus
288 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Airbus и Boeing вероятно ще се оттеглят от канадския изтребителен конкурс

Airbus и Boeing вероятно ще се оттеглят от участие в изтребителния конкурс, който Канада смята да проведе, тъй като компаниите са уверени, че условията му са нагласени в полза на F-35. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Lockheed Martin изнася производството на F-16 в Индия, ако продаде изтребителя там

Lockheed Martin ще изнесе изцяло сглобяването на F-16 в Индия, ако спечели конкурса за нов изтребител там, но дори и това да не се случи, производството на крилото със сигурност ще бъде пренесено там. Това съобщава Reuters.

Секретарят по отбраната на САЩ критикува F-35

Изпълняващият длъжността секретар (министър) по отбраната на САЩ Патрик Шанахан критикува проекта F-35 и заяви, че от самолета се очаква повече. Това каза той вчера, 29 януари 2019 г., по време на брифинг за журналисти в Пентагона.

Беларус чака първите си Су-30СМ през 2019 г.

Първите многоцелеви изтребители Су-30СМ ще бъдат доставени на Беларус през 2019 г. Това е заявил министърът на отбраната на страната Андрей Равков, цитиран от ТАСС.

За „Комисията Gripen” и нейния доклад

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на Президентството, бивш началник-щабна ВВС и бивш ръководител на проекта за нови изтребител публикува в профила си в социалната мрежа Facebook Анализ на Доклада на Временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет за фактите и обстоятелствата относно проведената процедура (т.нар. „Комисия Gripen”) и направените изводи от нея.

Меню