МО прекрати обществената поръчка за поддръжка на самолетите Pilatus

579 прочитания

Процедурата за възлагане на обществена поръчка за осигуряване на интегрирана логистична поддръжка за самолетите Pilatus PC-9M и PC-12 на въоръжение в българските ВВС e била прекратена днес, 11 март 2021 г. Това става от публикуваната документация на централизирания сайт за обществени поръчки.

Прекратяването става със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, която е от днес. В заповедта се казва, че прекратяването е извършено по чл. 107, т. 1 от Закона за обществените поръчки (ЗОП). Тази буква на закона казва, че процедура може да се прекрати, ако всички участници не отговарят на критериите за подбор.

„Кандидатът не е предоставил всички необходими документи по отношение на личното състояние и критериите за подбор. Липсват декларации по чл.157, ал.1 и ал. 2, т. 5 от ЗОП, по чл. 327 б, ал. 1 и 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република Българи и по чл. 69 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество за всички лица по чл. 40, ал. 1 от ППЗОП. Липсва информация за лица с представителна власт, фигуриращи в актуалното състояние на дружеството. Посочената непълнота не е отстранена и с дадения с протокола по чл. 54, ал. 7 от ППЗОП срок.”, се казва в заповедта на министър Каракачанов.

Единствен участник в процедурата бе швейцарската компания Pilatus Aircraft, който е и оригинален производител на самолетите.

Протокола от работа комисията по поръчката хвърля повече светлина за причините за прекратяване. Съобразно ЗОП и правилника за прилагането му (ППЗОП), от всички лица в управлението на търговско дружество, участващо в процедура по закона, се изискват собственоръчно подписани декларации – например, че не са осъждани за определени престъпления, не са свързани лица с възложителя и др.

От протокола се вижда, че такива декларации са били предоставени само за две от лицата, управляващи дружеството Pilatus Aircraft. Освен това не са предоставени доказателства за извършване на подобни услуги в миналото, както е по изискване на процедурата. Други липси в документацията не са били установени.

На 2 февруари 2021 г. протоколът от работа на комисията (в който се четат документалните липси) е бил изпратен на компанията, а на 10 февруари е даден петдневен срок за отстраняване на нередностите по документацията. На 15 февруари са получени доказателства за извършване на подобни услуги, както и декларации на още двама лицата, управляващи Pilatus Aircraft.

Комисията, обаче е установила, че не са предоставени декларации от още над 20 лица с представителна власт (т.нар. колективна прокура), съгласно от предоставено актуално фирмено състояние на Pilatus Aircraft. В протокола е записано, че предоставянето на въпросните декларации е абсолютно условие, необходимо за допускане до следващия етап от процедурата.

На тази база военният министър прекратява процедурата за възлагане на обществена поръчка.

Процедурата бе стартирана на 14 септември 2020 г., като в рамките на седем години МО планираше да вложи в поддръжката на наличните PC-9M и PC-12 до 40 млн. лева без ДДС. Поддръжката включва доставка на оборудване, автоматизирани системи за обучение, консумативи, резервни части, инструменти, извършване на планове и не планови прегледи, доставка на техническа документация, изпълнение на доработки и предоставяне на оборудване за временно ползване.

Въпросът със състоянието на учебната авиация бе повдигнат през миналата седмица от президента Румен Радев, като началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов потвърди, че има трудности, но се работи за отстраняването им.

Реално от МО се иска скоростно да рестартира процедурата, а от Pilatus да предостави всички документи, така както се изискват от българското законодателство за обществените поръчки. Ако всичко върви добре е напълно възможно в рамките на годината да има сключено рамково споразумение за поддръжка и конкретни договори по него.

Това, обаче едва ли ще стане в следващите пет-шест месеца, което поставя остро въпроса за изправността на наличните учебно-тренировъчни самолети PC-9M и учебните програми, които трябва да се изпълнят с курсантите от ВВВУ.

По информация на АЕРО, основната трудност при PC-9М е обслужването на катапултните им кресла. През миналото лято ВВС обяви, че вече има готова лаборатория за изпълнение на регламентни работи и обслужване на катапултните седалки CH-11A на самолетите РС-9М. Липсват, обаче консумативи за работата.

Свързани теми

Предишна публикация
Каракачанов: Нито преговаряме, нито разговаряме за още F-16
Следваща публикация
Каракачанов прехвърли всички въпроси за допълнителните F-16 към следващото правителство
579 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Руското МО отново гледа към МиГ-АТ

Руското Министерство на отбраната отново се е заинтересувало от реактивния учебно-тренировъчен самолет МиГ-АТ. Това е заявил вицепрезидентът на ОАК Сергей Коротков, цитиран от ТАСС.

Подписаха договор за логистична поддръжка за българските C-27J

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и вицепрезидентът по продажби и поддръжка за клиенти на италианската компания Leonardo размениха днес, 4 май 2018 г., Допълнително споразумение към Рамковото споразумение, сключено между Министерството на отбраната и италианската компания, за интегрирана логистична поддръжка на самолети C-27J Spartan и втори конкретен договор към рамковото споразумение. Това стана на церемония в Министерството на отбраната.

Министър Каракачанов поиска чисто нови изтребители и ремонт за наличните

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов изрично заяви, че желае да се купят само чисто нови изтребители и в същото време да се инвестира в пълен ремонт на наличните бойни самолети във ВВС. Това заяви той днес, 30 септември 2017 г., в интервю по Нова телевизия.

Заместник-министър Запрянов очаква повечето оферти за нов изтребител да отговарят на основните изисквания

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов очаква повечето оферти за придобиването на нов боен самолет, които постъпят утре, 1 октомври 2018 г., да отговарят на основните изисквания на България. Това каза той днес в интервю с Габриела Наплатанова от bTV.

Меню