Две компании се състезават за ремонт на Р-27

854 прочитания

Две чужди компании, украинската „Укринмаш” и беларуската „Белспецвнеш-техника”, ще се състезават за поръчката за ремонт и удължаване на ресурса на ракетите за далечен въздушен бой Р-27. Това се чете от решение на министъра на отбраната от 24 март 2021 г.

Решението е на база процедура по подбор на кандидатите, в рамките на процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Извършване на основен ремонт/КВР и увеличаване на назначения срок на служба на авиационни управляеми ракети (АУР), изделие 470-1 – рамково споразумение”. Под индекса „Изделие 470-1” се крие ракетата с полуактивно радиолокационно насочване Р-27Р1, с която са въоръжени българските изтребители МиГ-29 (на снимката по време на стрелбите през 2011 г.).

От публикувания протокол се вижда, че беларуската и украинската компания са единствените кандидати по процедурата. При първоначалното разглеждане на документите на двамата кандидати са открити известни слабости, които обаче са били отстранени в срок. В решението на министър Каракачанов се чете, че няма причина за отстраняване на нито един от кандидатите.

Процедурата, чиято проектна стойност е 21,6 млн. лева без ДДС, е интересна с невероятно разтеглените срокове, в които се реализира. Процесът е стартиран с решение на министър Каракачанов от 20 декември 2019 г. Заявленията за участие са получени на 31 януари 2020 г. и са отворени на 5 февруари същата година. В началото на март комисията разглежда документите и отправя искане за отстраняване на документалните липси.

Заради пандемията от COVID-19 комисията не заседава няколко седмици и едва в началото на април разглежда допълнителните документи предоставени от кандидатите. От протокола се вижда, че възниква въпроса по линия, че юридическото лице, което участва в процедурата, да притежава ниво за достъп до класифицирана информация от ниво „Секретно”. Декларациите, предоставени от участниците, след това са проверявани от компетентните органи от българска страна.

Едва на 25 ноември 2020 г. ДКСИ, ДАНС и дирекция „Сигурност на информацията” в МО издават потвърждение на тези декларации, но комисията започва да заседава отново едва на 14 януари 2021 г.

Предмет на обществената поръчка е капитално-възстановителния ремонт и удължаването на ресурса на наличните ракети Р-27Р1. Всички дейности трябва да станат факт на територията на авиобаза Граф Игнатиево, а рамковото споразумение обхваща общо 18 ракети. След удължаването на техническия ресурс, ракетите трябва да имат срок на служба от още минимум осем години и 20 часа във въздуха (всички ракети „въздух-въздух“ имат ресурс за това, колко дълго може да се лети с тях). Рамковото споразумение ще е с продължителност от четири години, а всеки конкретен договор трябва да се изпълнява за не повече от девет месеца. Това се чете в публикуваната информация за процедурата.

Свързани теми

Предишна публикация
В пълна мъгла, Starship гръмна пак
Следваща публикация
Успешно бе облетян МиГ-29УБ след проведени контролно-възстановителните работи
854 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

МО търси рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за МиГ-29

Министерство на отбраната стартира вчера, 7 декември 2017 г., процедура за обществена поръчка за избор на изпълнител на рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за българските изтребители МиГ-29. МО ще изпрати покана само до една компания – РСК „МиГ”, тъй като тя била единствената, която може да осигури такава дейност.

Политико-военна група, назначена от премиера, ще избере реално новия изтребител

Новият боен самолет за българските ВВС ще бъде избран от „политико-военна група”, която ще бъде назначена от премиера Бойко Борисов. Това се чете в отговора на парламентарен въпрос министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

alt

Авиацията и Яно

Красимир ГРОЗЕВ се срещна с вече пенсиониралия се български пилот Янко „Яно” Янков, за да си поговори с него за живота, летенето и всичко останало. Кариерата ми на журналист, пишещ за авиация, ме е срещала със стотици истински хора, които изграждат българските ВВС днес. Без да искам да слагам каквато и да е градация между тях, трябва да отбележа, че пленителният авиационен ентусиазъм, който винаги е струил от капитан Янко Янков, или както всички го знаят – Яно, е бил нещо, с което той винаги се е отличавал. За седем години от нашето познанство станах свидетел, как той уверено и заслужено извървя пътя от новоприучен на МиГ-29 пилот през 2004 г. до един от най-опитните авиатори в Граф Игнатиево, който дори в последната година от кариерата си беше инструктор на съвсем млади пилоти, които тепърва се приучват на изтребителя. Разбира се, пилотската, а и житейската история на Яно е много по-дълга и показва, че ако човек наистина силно желае нещо и полага всички усилия да го постигне, със сигурност ще успее. Точно за това в следващите няколко страници ще разкажем за Яно и се надяваме, че историята му ще вдъхнови и следващото поколение български авиатори.

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Меню