Сърбия свали от въоръжение МиГ-21

652 прочитания

Церемония по изваждането на изтребителите МиГ-21 от въоръжение се състоя днес, 21 май 2021 г., в Сърбия.

На церемонията са присъствали сръбският военен министър Небойша Стефанович и командирът на ПВО и ВВС на страната генерал-лейтенант Душко Заркович. Тя се е състояла на военното летище в Батайница, където се базира 204-та въздушна бригада.

Историята на сръбските МиГ-21 приключва там, където е започнала през 1962 г. – на летище Батайница. Там тогава пристигат първите МиГ-21Ф-13, които две години по-късно вече изграждат един авиополк от общо три ескадрили.

Сърбия официално пенсионира МиГ-21, след като единственият летящ МиГ-21УМ катастрофира през миналия септември, при което загина двучленния му екипаж.

Сърбия спря полетите с изтребителите МиГ-21бис през септември 2015 г., след като изтече техния технически ресурс, но реши да продължи да експлоатира трите налични спарки МиГ-21УМ. На следващата година две от тях преминаха през доработки за да могат да използват ракетите „въздух – въздух” Р-60М, както и през капитален ремонт с удължаване на ресурса от 10 години или 850 часа. Те се използваха и за бойно дежурство. През 2018 г., обаче полетите и с тях спряха, поради липса на резервни части.

През май 2020 г. катастрофиралият МиГ-21УМ бе възстановен за полети с идеята да бъдат възстановени и другите две спарки. Те трябваше да се използват няколко години, до идването от ремонт и модернизация на всички сръбски МиГ-29. Тези планове, обаче са били отменени.

Югославия купува общо 261 броя МиГ-21 от девет модификации (Ф-13, ПФМ, М, МФ, бис, Р, У, УС и УМ). Катастрофиралата през септември 2020 г. спарка е вероятно един от последните (ако не и последният) произведени МиГ-21 в СССР. Машината е произведена на 1 декември 1986 г. и в края на месеца е предадена на Югославия. През 1991 – 1992 г. самолетите активно участват в гражданската война в Югославия. Тогава са загубени общо седем самолета от зенитен огън. По време на натовските бомбардировки през 1999 г. типът остава на земята и не участва в бойните действия.

Свързани теми

Предишна публикация
Франция започна тестовете на Rafale F4
Следваща публикация
Хърватия купува употребявани Rafale?
652 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Президентът Радев: Правителството да гарантира, че пакетът за изтребителя не се орязва, иначе имаме пари на вятъра

Президентът Румен Радев поиска от Правителството гаранции, че пакета за изтребителя F-16 няма да бъде орязван, което според него водело до ниска ефективност на купения изтребител и хвърляне на пари на вятъра. Това той каза днес, 19 юни 2019 г. на полигона Ново село.

Призовават Плевнелиев по делото срещу Ненчев за поддръжката на МиГ-29

Бившият президент Росен Плевнелиев също ще бъде свидетел по делото срещу бившия военен министър Николай Ненчев за МиГ-29. Той бе призован за дневшното заседание, но се оказа в чужбина и разпитът му бе отложен за следващия път.

Министър Каракачанов: До края на януари ще е готов проектът за новия изтребител

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че до края на януари очаква да е готов проектът за инвестиционен разход за новия изтребител за ВВС. Това каза той днес, 22 декември 2017 г., пред репортери.

Сръбското МВР купува H215

Сръбското Министерство на вътрешните работи купува три вертолета Airbus Helicopters H215. Това е съобщил вътрешният министър на страната Небойша Стефанович.

Какво ще видим на големия открит летателен ден в Граф Игнатиево

Българските Военновъздушни сили организират днес, 29 юни 2019 г. голям открит летателен ден, който включва летателна програма с продължителност от близо три часа. Ето какво ще може да видим по време на програмата, която стартира точно в 11,30 часа:

Китай показа J-10 в конфигурация за огнево подавяне на ПВО

Китай показа конфигурация на многоцелевия си изтребител J-10B, която е предназначена за огнево подавяне на ПВО. Машината е била част от статичния показ на авиационното състезание „Авиадартс”, което се проведе в авиобазата Чанчун в началото на месеца.

Меню