Сърбия свали от въоръжение МиГ-21

664 прочитания

Церемония по изваждането на изтребителите МиГ-21 от въоръжение се състоя днес, 21 май 2021 г., в Сърбия.

На церемонията са присъствали сръбският военен министър Небойша Стефанович и командирът на ПВО и ВВС на страната генерал-лейтенант Душко Заркович. Тя се е състояла на военното летище в Батайница, където се базира 204-та въздушна бригада.

Историята на сръбските МиГ-21 приключва там, където е започнала през 1962 г. – на летище Батайница. Там тогава пристигат първите МиГ-21Ф-13, които две години по-късно вече изграждат един авиополк от общо три ескадрили.

Сърбия официално пенсионира МиГ-21, след като единственият летящ МиГ-21УМ катастрофира през миналия септември, при което загина двучленния му екипаж.

Сърбия спря полетите с изтребителите МиГ-21бис през септември 2015 г., след като изтече техния технически ресурс, но реши да продължи да експлоатира трите налични спарки МиГ-21УМ. На следващата година две от тях преминаха през доработки за да могат да използват ракетите „въздух – въздух” Р-60М, както и през капитален ремонт с удължаване на ресурса от 10 години или 850 часа. Те се използваха и за бойно дежурство. През 2018 г., обаче полетите и с тях спряха, поради липса на резервни части.

През май 2020 г. катастрофиралият МиГ-21УМ бе възстановен за полети с идеята да бъдат възстановени и другите две спарки. Те трябваше да се използват няколко години, до идването от ремонт и модернизация на всички сръбски МиГ-29. Тези планове, обаче са били отменени.

Югославия купува общо 261 броя МиГ-21 от девет модификации (Ф-13, ПФМ, М, МФ, бис, Р, У, УС и УМ). Катастрофиралата през септември 2020 г. спарка е вероятно един от последните (ако не и последният) произведени МиГ-21 в СССР. Машината е произведена на 1 декември 1986 г. и в края на месеца е предадена на Югославия. През 1991 – 1992 г. самолетите активно участват в гражданската война в Югославия. Тогава са загубени общо седем самолета от зенитен огън. По време на натовските бомбардировки през 1999 г. типът остава на земята и не участва в бойните действия.

Свързани теми

Предишна публикация
Франция започна тестовете на Rafale F4
Следваща публикация
Хърватия купува употребявани Rafale?
664 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Гърция ще купува Rafale?

Гърция води сериозни разговори за покупката на многоцелеви изтребители Dassault Rafale. Това съобщават редица гръцки…

Валери Симеонов поиска нов конкурс

Бившият вицепремиер и лидер на партията НФСБ, която е част от коалицията Обединени патриоти, Валери Симеонов заяви, че е най-добре процесът за избор на нов боен самолет да бъде прекратен и след това рестартиран. Това заяви той днес, 9 януари 2019 г. в ефира на телевизия „Европа”.

Китай е получил всички свои Су-35

Китай е получил всички поръчани многоцелеви изтребители Су-35. Това съобщава руската информационна агенция „Интерфакс”, позовавайки се на собствени източници.

Меню