Стартира летателната тренировка Castle Forge 2021

416 прочитания

Авиобаза Граф Игнатиево е домакин на летателната тренировка „Castle Forge 2021“, която започва от днес, 18 октомври 2021 г., с участието на българските и американските ВВС. Това съобщиха от МО.

В тренировката ще участват Военновъздушните сили и Сухопътни войски на Република България и сили и средства от 336-та изтребителна ескадрила от състава на 4-то изтребително крило на Военновъздушни сили на САЩ.

По време на откриващата церемония в присъствието на участниците бяха вдигнати националните флагове на двете страни.

„За 16 години, от 2006 г. насам,  авиобаза Граф Игнатиево е домакин на повече от 20 българо-американски летателни тренировки с участието на сили и средства на Военновъздушните сили на САЩ в Европа и формирования от Националната гвардия на САЩ“, припомни в словото си бригаден генерал Николай Русев, командир на авиобаза Граф Игнатиево и допълни: „Тази летателна тренировка е поредната крачка напред в развитието на нашето ползотворно сътрудничество, което доведе до реални резултати, а именно повишаване на нивото на оперативна съвместимост, подобряване на летателната подготовка на българските екипажи, както и разработването на стандартни оперативни процедури, техники и тактики в съответствие със стандартите на НАТО.“

Генерал Русев пожела на всички участници успешно и безаварийно изпълнение на съвместните задачи. От своя страна, майор Бронко Мангано, заместник-командир на американските участници за периода на летателната тренировка, благодари за гостоприемството на българската страна и потвърди, че летейки заедно, крило до крило, българските и американски Военновъздушни сили задълбочават партньорството си и приносът към колективната отбрана на НАТО.

Това е първото пребазиране на територията на нашата страна на личен състав и техника от състава на 336-та ескадрила, която е въоръжена с F-15E. В рамките на настоящата седмица ще проведат съвместни тренировъчни действия  с изтребителите МиГ-29, учебно-бойните самолети L-39ZA и щурмовите самолети Су-25, както и зенитно-ракетни формирования от Военновъздушните сили и Сухопътните войски.

Изпълнението на съвместни тренировъчни задачи с формирования от САЩ е в интерес на задълбочаване на българо-американското сътрудничество и повишаване на оперативна съвместимост между армиите на двете страни, се казва още в съобщението на МО.

През миналата седмица бойните самолети F-15E от състава на 336-та ескадрила преминаха през гръцката авиобаза Лариса. Тогава американското посолство в Атина публикува туит, в който се казва, че основната задача на тренировката Castle Forge е засилване на ангажимента на САЩ в Черноморския регион.

Свързани теми

Предишна публикация
Млади пилоти със самостоятелен полет на МиГ-29
Следваща публикация
МО сключи рамково споразумение за поддръжка на самолетите Pilatus
416 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Донорска задача за C-27J

Военно-транспортен самолет C-27J Spartan с екипаж от транспортна авиогрупа Враждебна на 20 май 2021 г.…

Премиерът се гневи, че „те” нито нови самолети са купували, нито старите са ги ремонтирали.

Премиерът Бойко Борисов се е отдал на неясно насочен гняв във връзка със ситуацията с военната ни авиация. Това е станало на правителственото заседание, провело се на 28 ноември 2018 г. За това се чете в публикуваната стенограма от заседанието.

Николай Ненчев бе оправдан за поддръжката на МиГ-29

Бившият министър на отбраната в кабинета „Борисов 2” Николай Ненчев бе оправдан от Софийски градски съд (СГС) по обвинението за престъпление по служба за това, че не е осигурил поддръжката на изтребителите МиГ-29. Това стана вчера, 2 юли 2019 г.

Цената на изречените неистини

На 11 юни 2019 г. се навърши една година от катастрофата на вертолета Ми-17 в Крумово. При тежкия инцидент загинаха двама авиатори. Разбира се, подобни трагични годишнини не са сред поводите, които хората искат да отбелязват, но това не значи, че политически фигури няма да се опитат да извадят евтини и съмнителни дивиденти от трагедията.

Меню