Две компании искат да поддържат българските Bell 206

359 прочитания

Две форми са подали заявление за участие в процедурата за възлагане на обществена поръчка за сключване на рамково споразумение с предмет „Осигуряване на летателната годност на вертолети Bell 206B-3”. Това се чете в документите публикувани от МО.

Процедурата бе стартирана от МО на 29 ноември 2021 г. и включва две обособени позиции – „Осигуряване на летателната годност на вертолети Bell 206B-3 (без двигателите)” и „Осигуряване на летателната годност на двигатели Rolls-Royce Allison 250-C20J за вертолети Bell 206B-3”. Очакваната максимална стойност на проекта е 11,2 млн. лева без ДДС, като 7,1 млн. са за поддръжка на вертолетите, а 4,1 млн. за поддръжка на двигателите. Рамковото споразумение трябва да покрие всички шест налични вертолета Bell 206B-3 от състава на българските ВВС.

От публикуваното от МО се вижда, че до крайния срок (10 януари 2022 г.), за подаване на заявления за участие, е деклариран интерес от две компании. По първата позиция, заявление има от TRIMPEKS D.O.O и ТМИС ООД. По втората позиция интересът е само от TRIMPEKS D.O.O.

Справка показва, че TRIMPEKS D.O.O е словенска компания, която е специализирана в поддръжка на вертолет Bell и Agusta-Bell, както и на газотурбинни мотори Pratt & Whitney Canada и Rolls Royce.

ТМИС ООД е българска компания с управител Емил Дерменджиев. Името на Дерменджиев, както и на фирмата, се свърза с презентации на американската компания Textron, която е собственик на Bell.

Интересно е, че в процедурата се залага освен стандартната доставка на стоки и услуги, както и осигуряване на ремонти, и доставка на симулатор и компютърен клас за обучение. Може да се доставя и оборудване за замяна на остаряло такова, което пък отваря пътя за малки модернизации на 22-годишните вертолети Bell 206.

Любопитна е и информацията за наработките на шестте двигателя Rolls-Royce Allison 250-C20J, които задвижват българските Bell 206. Лидерният мотор е на наработка от почти 3500 часа, следващият двигател е на малко под 2900 часа, следван от един на малко под 2600, друг на малко под 2400 часа и два на 1750. Това говори за не лоша утилизация на наличните вертолети – нещо рядко срещано сред българската авиационна техника.

Свързани теми

Предишна публикация
Авиокаст: Епизод 12
Следваща публикация
Холандия изпраща у нас два F-35 за съвместен ер полисинг
359 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Заместник-министър Запрянов: Генерал Стойков и неговия екип определиха орязването на пакета за F-16

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, който бе натоварен с преговорния процес, заяви, че орязването по проекта за покупка на F-16, е плод на преценка на командира на ВВС генерал-майор Цанко Стойков. Това Запрянов каза днес, 11 юли 2019 г., в сутрешния блок на bTV.

МО призна, че има сериозни проблеми в осигуряването на мисията „ер полисинг”

Министерството на отбраната призна, че има сериозни проблеми в осигуряването на мисията „ер полисинг” в рамките на интегрираната система за ПВО и ПРО на НАТО. Това се чете в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили, който правителството прие на 16 май 2018 г.

Откриха новата учебна година във ВВС

Новата учебна 2018 година бе открита тържествено във всички военни формирования на Военновъздушните сили. При откриването в авиобаза Граф Игнатиево присъстваше командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков. Това съобщават от ВВС.

Стартираха анализите във формированията на ВВС

Днес, 10 януари 2018 г., се проведе анализът на дейността през изминалата 2017 г. във Военновъздушна учебна база (ВВУБ) „Георги Бенковски” – Долна Митрополия с участието на командира на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков. Това съобщиха от ВВС.

Меню