Президентът постави въпроса за охраната на въздушното ни пространство от български самолети

410 прочитания

На работна среща на „Дондуков 2”, която се проведе днес, 14 март 2022 г., президентът Румен Радев е поставил въпроса за това, охраната на родното въздушно пространство да продължи да се осъществява от български самолети с български екипажи.

„Президентът постави въпроса за предприемането на неотложни мерки за осигуряването на охраната на въздушното ни пространство от български самолети с български екипажи. Предложените възможности в тази насока от Министерството на отбраната изискват задълбочен анализ, както и своевременни и адекватни решения в условията на усложнена геополитическа обстановка, беше подчертано на срещата”, се казва в съобщението от президентската институция.

Освен президентът Радев, на работната среща са присъствали новият военен министър Драгомир Заков, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командира на ВВС генерал-майор Димитър Петров.

Въпросът с това как България може да продължи с поддръжката на своите МиГ-29, след руската инвазия в Украйна, е без категоричен отговор. Министър Заков на няколко пъти вече каза, че са нужни анализи и разчети.

Поръчаните осем F-16 Block 70 ще започнат да пристигат в България през 2025 г., но трябва да се отбележи, че е невъзможно веднага да се стартира с носенето на „ер полисинг” от тях.

Свързани теми

Предишна публикация
Открит летателен ден на 26 март в Долна Митрополия
Следваща публикация
Авиокаст: Епизод 15
410 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Програмата F-35 страда от забавена доставка на части

Многомилиардната програма F-35 страда от сериозни забавяния в доставката на части, като ситуацията допълнително се усложнява от американското решение за изхвърлянето на Турция от проекта. Това съобщава Bloomberg.

Tejas продължава да се бави

Индийското МО призна за нови сериозни забавяния в производството на лекия еднодвигателен изтребител Tejas, предназначен…

Два F-5 се сблъскаха в Тайван

Два леки изтребителя F-5E от състава на тайванските ВВС се сблъскаха във въздуха. При инцидента…

Договорът за демонстратора в рамките на проекта FCAS ще бъде подписан през януари 2020

Франция и Германия са се договорили за детайлите по съвместната им програма за създаване на боен самолет от следващо поколение, в рамките на проекта FCAS (Future Combat Air System) и през януари се очаква сключване на договор за създаване на технологичен демонстратор. Това е заявил изпълнителният директор на Dassault, цитиран от Reuters.

Меню