Четири изтребителя пето поколение F-35А от състава на Кралските Военновъздушни сили на Нидерландия започнаха от вчера, 14 април 2022 г., носене на бойно дежурство от българската авиобаза Граф Игнатиево. Самолетите са от 322-а ескадрила от авиoбаза Лeуварден (първата в Холандия, достигнала начална оперативна готовност с F-35A), бяха пребазирани в България на 6 април и до 14 април са изпълнявали само тренировъчни полети.
Числеността на холандския контингент е общо 100 души и той ще остане у нас до края на май. След това в Граф Игнатиево се очаква да пристигнат изтребители от друга държава от НАТО за носене на бойното дежурство, но все още не е определена коя точно ще е.
Холандските изтребители пристигнаха в България, за да поддържат мисията за носене на бойно дежурство т.нар. „усилен ер полисинг“ (enhanced air policing) на източния фланг на НАТО – това се изпълнява в рамките на Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана (NATO Integrated Air and Missile Defence System – NATIAMDS) на Алианса. Това дежурство включва два самолета, които са в 15-минутна готовност за излитане, съвместно с два МиГ-29 на нашите ВВС, имащи същата готовност. Преди тях в Граф Игнатиево на бойно дежурство по усиления ер полисинг бяха четири изтребителя Eurofighter от състава на ВВС на Испания, с общ контингент от 130 души.
За временното базиране на холандските изтребители F-35А в Граф Игнатиево, на централната стоянка на летището има построени четири навеса лека конструкция, който предпазват самолетите с капризно стелт-покритие (служи за намаляване на радиолокационната забележимост) от дъжд и сняг, като там е обособена строго охранявана зона.
Дежурните изтребители се вдигат във въздуха за откриване, опознаване и съпровождане на чужди самолети по заповед, идваща или от Комбинирания въздушен оперативен център на НАТО в авиобаза Торехон, Испания (Combined Air Operations Centre Torrejon – CAOC-T) или от съответния национален въздушен оперативен център (Control and Reporting Centre). Във втория случай това става след разрешение, дадено от CAOC-T, който управлява действията на дежурните сили на НАТО в своята зона за отговорност, включваща цялата южна част на Европа (южно от Алпите) – от Канарските острови в Атлантическия океан на запад, през Португалия и Италия до Гърция, Турция и България.
В общия случай, вдигането на дежурните изтребители става както при появата на въздушни цели, летящи без полетен план и транспондер, така и при наличието на самолети с отказала радиовръзка или други технически проблеми на борда, а в най-тежкия случай – при поява на самолети или вертолети, които са обект на нападение на терористи или показват необичайно поведение. В нашия случай бойното дежурство за усиления „ер полисинг“ се поддържа за опознаване и ескортиране на руски военни самолети, летящи в западната част на Черно море, като тези полети бележат сериозно нарастване от 2015 г. насам. В момента военните действия в Украйна поставят силите на НАТО, носещи бойно дежурство, в много деликатно положение, защото напрежението е многократно повишено и всяка, дори малка грешка от двете страни при подобна ситуация, от какъвто и да характер, може да има сериозно военно-политически последици за мира в Европа.
Първото бойно дежурство на чуждестранни военни самолети в България, официално наричано „подсилена охрана“, стана факт от 9 септември 2016 г., но продължи само една седмица. То се изпълняваше от ВВС на САЩ с изтребители F-15C и завърши на 16 септември.
Текст и снимки Александър Младенов