Парламентът ратифицира договора за още осем F-16

468 прочитания

Народното събрание ратифицира на две четения договорите за покупка на още осем многоцелеви изтребителя F-16 Block 70. Това стана днес, 25 ноември 2022 г. След обнародването на решението в „Държавен вестник” договорите влизат в сила.

Депутатите прокараха решението преди дебатите за промени на Изборния кодекс. Дебатите преминаха набързо и без нови и изненадващи позиции, предвид че преди само три седмици народните избраници дебатираха инвестиционния проект за същите осем самолета.

Твърдо против бяха от парламентарните групи на БСП и „Възраждане”. Твърдо за от ГЕРБ, ДПС, ДБ и „Български възход”. Парламентарната група на „Продължаваме промяната” отново не бе единна, като част от депутатите подкрепиха договорите, част гласуваха с „въздържал се”, а бившият вицепремиер Асен Василев бе против.

Василев обяви, че гласува против, защото в договора нямало клауза за това България да спре плащанията, ако доставката на самолетите се бавела. Той заяви, че по време на четворната коалиция са се водили разговори в тази посока, но те е трябвало да бъдат довършени от служебното правителство. Въпреки позицията на съпредседателя на ПП, повечето негови депутати подкрепиха покупката.

От БСП възразиха най-вече за клаузите на договора, които според тях не защитавали добре българския интерес. От ГЕРБ репликираха, че договорът е оформян по време на четворната коалиция. „Възраждане” бяха против покупката на F-16, тъй като според тях е твърде скъп и капризен самолет.

От ПП изразиха съмнение, че МО има достатъчно капацитет да работят по сделката и зададоха въпроса за това, дали това няма да доведе до сериозно забавяне в инфраструктурните проекти в авиобаза Граф Игнатиево, което да доведе до срив на графика за доставки.

В крайна сметка със 151 гласа „за“, 42 – „против“ и осем „въздържал се“ договорите бяха ратифицирани от народните избраници.

Служебният военен министър Димитър Стоянов, който присъства на дебата, взе думата след гласуването и заяви, че решението е важно, защото без него ВВС могат да спрат да съществуват. Той отбеляза, че във втория договор се купува въоръжение, което би трябвало да е било купено с първия от 2019 г., но това не е станало факт.

Министър Стоянов каза още, че решението взето през 2019 г. е било политическо, като след като то е станало факт, експертните дебати са без значение.

Стойността на одобрените договори е малко над $1,26 млрд. Изплащането на сумата ще стане в рамките на 10 години, но почти 75% от тази сума ще се плати през 2026 и 2027 г. Доставката на първия самолет от този договор ще стане през 2027 г., като всички машини ще бъдат получени в рамките на календарната година.

Свързани теми

Предишна публикация
Провали се обществената поръчка за покупка на вертолети за HEMS
Следваща публикация
Lockheed Martin се похвали с първия сглобен F-16 Block 70
468 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Катар взима още 12 броя Dassault Rafale

Катар ще реализира опцията си за покупка на 12 многоцелеви изтребители Dassault Rafale, към вече сключената сделка за 24 машини от същия тип. Това съобщи производителя Dassault днес, 7 декември 2017 г.

Правителството планира да вложи още 300 млн. в придобиването на F-16

Още 300 млн. лева ще бъдат вложени около придобиването на новия изтребител в рамките на следващите три години. Това става ясно от обсъждането на военния бюджет в Комисията по отбрана в Народното събрание.

Министър Каракачанов: 8 – 9 нови самолета няма да решат проблемите на военната авиация

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че придобиването на 8 – 9 нови изтребители няма да решат генерално проблемите на военната авиация. Това каза той днес, 28 август 2018 г., пред журналисти, докато наблюдаваше бойните стрелби на военната авиация на полигона в Шабла.

Полша купува ескадрила F-35, а втората остава за след 2026 г.

Полша ще купи на първо време само една ескадрила от 16 изтребителя F-35A, а останалите машини от този тип ще бъдат договорени след 2026 г. Това е заявил заместник-министъра на отбраната на страната Войчех Скуркевич по време на дебати в Парламента на страната.

Държавният департамент на САЩ разреши експорта на Super Hornet за Канада

Държавният департамент на САЩ разреши експорта на 18 многоцелеви изтребителя Boeing F/A-18E/F Super Hornet за Канада. Ориентировъчната стойност на сделката е $5,23 млрд., но тя е все по-малко вероятно да се реализира, след търговските спорове между Boeing и канадския самолетостроител Bombardier.

Меню