Сърбия получи и двата си поръчани C-295

177 прочитания

Сърбия получи втория и последен поръчан военно-транспортен самолет Airbus Military C-295MW. Машината е пристигнала в съседката ни на 14 ноември 2023 г. За това съобщава сръбското МО.

Вторият C-295 има борден номер 29502 и се е приземил в авиобаза Батайница, край Белград, където ще стане част от 138-ма транспортна ескадрила. На 16 ноември самолетът е бил инспектиран от сръбския министър на отбраната Милош Вуцевич.

Първият сръбски C-295 бе получен в страната в края на този септември. Той има борден номер 29501.

Преди получаването на двата C-295MW сръбските ВВС разполагаха само с един Ан-26, чийто ресурс изтичаше през 2026 г.

Сърбия подписа сделката за двата военно-транспортни самолета през февруари 2022 г. Цената на двете машини, плюс логистика, самолетообслужваща техника и обучение възлизаше на €81 млн. Има планове за още два еднотипни самолета, но няма конкретен срок за тяхната реализация.

Доставените на Сърбия C-295MW имат уинглети, опция, което Airbus Military предлага в последните няколко години и която повишава леко характеристиките на самолета. Машините ще са с интегриран комплекс авионика Collins Aerospace Pro Line Fusion.

От Airbus съобщават, че Сърбия става 36-тият оператор на C-295.

Свързани теми

Предишна публикация
НАТО ще купи шест летящи радара E-7
Следваща публикация
Сърбия показа бившите кипърски Ми-35П
177 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

L-410 поднови полетите си у нас

На 14 февруари 2019 г. се изпълни полет за летателно приемане на самолет L-410 с борден номер 068 от състава на 16-та транспортна авиационна група. Това съобщиха от ВВС.

Boeing и Embraer правят джойнтвенчър за производство на пътнически самолети

Boeing и Embraer постигнаха споразумение за създаване на джойнтвенчър, който ще поеме производството на пътнически самолети на бразилската компания. В новото обединение Boeing ще има контролен пакет.

Подписването на договора за разработка на FCAS може да се забави

Подписването на договора за разработката на френско-германския боен самолет от следващо поколение FCAS може да се забави, защото двете страни не могат да постигнат съгласие за експортните режими за въоръжението, което ще създадат, както и за това как да изглежда програмата за създаване на нов основен боен танк. Това съобщава германският бизнес вестник Handelsblatt.

Меню